Który wariant czołgów Abrams dla Ukrainy? Rzeczniczka Pentagonu: batalion z pewnością da przewagę

Źródło:
PAP
Czołg M1A2 Abrams na strzelnicy
Czołg M1A2 Abrams na strzelnicyStaff Sgt. Antonio Vincent / dvidshub.net
wideo 2/2
Czołg M1A2 Abrams na strzelnicyStaff Sgt. Antonio Vincent / dvidshub.net

Pentagon chce pozyskać dla Ukrainy nowe czołgi M1A2 Abrams. Rzeczniczka amerykańskiego resortu obrony Sabrina Singh wyjaśniła, że jest to oznaka "długoterminowego zobowiązania" USA co do obronności Ukrainy.

Rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh, zapytana o dostawy czołgów Abrams na Ukrainę, powiedziała: "Naszą intencją jest pozyskanie nowych czołgów". - Jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić, albo będzie jakaś zmiana, z pewnością damy wam znać – dodała.

Singh odmówiła podania szczegółów technicznych czołgów poza podaniem, że będzie to wariant M1A2, nowszy wobec pierwotnej wersji czołgu (M1A1). Pytana, czy produkcja nowych Abramsów dla Ukrainy może zająć lata, stwierdziła, że nie zna terminarza, ale dostarczenie czołgów na Ukrainę zajmie miesiące.

Amerykański czołg M1A2 Abrams podczas ćwiczeń pod Tbilisi w Gruzji (18 maja 2016 r.)PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Pentagon: sojusznicy zjednoczeni w wsparciu dla Ukrainy

Dodała też, że świadczy to o długoterminowym zobowiązaniu wobec obronności Ukrainy. - Nie wiemy, kiedy zakończy się ta wojna. Może potrwać do końca roku, może trwać latami, więc to jest wysłanie sygnału, że nasi sojusznicy i partnerzy są zjednoczeni w naszym wsparciu dla Ukrainy - powiedziała.

Odrzuciła też sugestie, że decyzja o dostawach Abramsów była symbolicznym krokiem, mającym "odblokować" wysłanie czołgów Leopard przez Niemcy i sojuszników. - Absolutnie nie sądzę, że batalion Abramsów danych Ukrainie jest symboliczny. To rzeczywista zdolność (bojowa - red.), która z pewnością da Ukrainie przewagę - oceniła.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE