Krwawa doba w Londynie. Przez miasto przelała się "fala morderstw"


W ciągu 28 godzin w Londynie zamordowano cztery osoby - podaje Reuters. Jedną z ofiar była ciężarna kobieta. Jej dziecko walczy o życie. Burmistrz miasta Sadiq Khan zapewnił, że służby robią wszystko, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo.

26-letnia Kelly Mary Fauvrelle była w ósmym miesiącu ciąży, gdy w sobotę nad ranem w południowym Londynie została dźgnięta nożem. Kobieta zmarła, ale ocalało jej dziecko. Noworodek znajduje się w szpitalu w stanie krytycznym. W związku ze sprawą policja aresztowała 29-letniego mężczyznę. "Przemoc wobec kobiet jest poważnym problemem, a wstrząsające morderstwa, do których dochodzi, tak jak w tym przypadku, ukazują skalę problemu, z którym się borykamy. Moje modlitwy są z tym niewinnym dzieckiem oraz z matką, którą w tak tragiczny sposób straciło" - napisał Khan na Twitterze w sobotę.

"Fala morderstw"

To nie jedyne zabójstwo, do którego doszło minionej doby w brytyjskiej stolicy. Reuters pisze o "fali morderstw", która przelała się przez miasto. W przeciągu 28 godzin w Londynie zamordowano jeszcze trzy inne osoby. Dwóch mężczyzn zmarło od ran kłutych. Trzeci zginął w wyniku bójki. Pięć osób trafiło do aresztu.

"Grupa Violent Crime Taskforce (oddział specjalny do spraw zabójstw - red.) działa przez całą dobę, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Londynu" - poinformował burmistrz miasta.

Niepokojące statystyki

Londyn od pewnego czasu zmaga się z problemem rosnącej liczby brutalnych przestępstw, co zwróciło nawet uwagę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Przywódca USA na początku czerwca nazwał burmistrza Londynu "porażką" i ostrzegał, że sytuacja w mieście "pogorszy się", jeżeli nie zostanie on zastąpiony.

Także premier Theresa May jest oskarżana o to, że ograniczanie finansowania policji oraz cięcia w funduszach na opiekę społeczną przyczyniły się do gwałtownego wzrostu liczby przestępstw z użyciem noża. Według oficjalnych statystyk w 2018 roku w Anglii i Walii odnotowano 285 zabójstw z użyciem noża. To najwyższy wskaźnik od ponad 70 lat - zauważa Reuters. Boris Johnson, były burmistrz Londynu i faworyt w wyścigu o przejęcie stanowiska po May, obiecał zwiększyć liczbę funkcjonariuszy policji, jeżeli zostanie wybrany.

Autor: momo//kg / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: