Świat

Lecznicza marihuana dostępna w Macedonii

Świat

tvn24Macedonia jest kolejnym krajem, która zalegalizowała marihuanę w celach leczniczych

Od tego tygodnia w aptekach w Macedonii będzie dostępna bez recepty marihuana do stosowania w celach leczniczych. Chodzi o olej z konopi, o obniżonej zawartości substancji psychoaktywnych - podała w środę Marija Darkowska z macedońskiego urzędu ds. leków.

Również od tego tygodnia rozpoczną się szkolenia dla lekarzy, którzy od czerwca będą mogli przepisywać pacjentom na receptę mocniejsze preparaty z marihuany.

Preparat tylko na recepty wydawane przez specjalistów

Przepisy zakładają, że prawo do wystawiania takich recept będą mieli tylko neurolodzy, radiolodzy, specjaliści chorób zakaźnych i onkolodzy w przypadku m.in. nowotworów złośliwych, AIDS, padaczki czy stwardnienia rozsianego. Zmiany w prawie zakładające możliwość medycznego wykorzystania marihuany wprowadził w maju minister zdrowia Nikoła Todorow po wielu latach kampanii różnych środowisk na rzecz legalizacji marihuany. Nielegalna produkcja i sprzedaż marihuany ma być nadal ścigana. Podlega karze do 10 lat więzienia. 13 krajów Unii Europejskiej dopuszcza medyczne wykorzystanie marihuany. W październiku ub. roku zdecydowała się na to Chorwacja.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24