"Ogłaszam ich mężem i żoną". Oto książę i księżna Sussex

[object Object]
Książę Sussex z żoną podczas przejazdu do Zamku WindsorReuters
wideo 2/9

Książę Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle przysięgli sobie wierność i uczciwość. Tym samym podczas ceremonii na zamku w Windsorze zostali małżeństwem.

14:52

Dziękujemy za uwagę.

14:41

Ojciec księżnej Meghan, Thomas Markle, w rozmowie z portalem TMZ: "Moje dziecko wygląda pięknie i na bardzo szczęśliwą. Chciałbym bardzo być razem z nimi. Przesyłam im całą moją miłość i szczęście".

14:34

Kareta z książęca parą dotarła do Zamku Windsor.

14:20

Tłum zgromadzony na ulicach skanduje na widok młodej pary.

14:09

Nowożeńcy jadą karetą ulicami miasta.

14:05

Zakończyła się ceremonia ślubna. Książę Harry i księżna Meghan wyszli z kaplicy i pocałowali się na schodach. Zgromadzony tłum przywitał ich oklaskami.

13:52

Po ślubie para będzie posługiwała się tytułem księcia i księżnej Sussex.

13:40

Arcybiskup Canterbury Justin Welby ogłosił księcia Harry'ego i Meghan Markle mężem i żoną.

13:35

Para młoda składa przysięgę małżeńską.

13:27

Kazanie wygłasza biskup amerykańskiego kościoła episkopalnego Michael Curry

13:20

Suknia ślubna panny młodej została zaprojektowana przez brytyjską projektantkę, Clare Waight Keller, dyrektor kreatywną domu mody Givenchy.

13:13

Książę Harry i Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak"

13:06

Rozpoczęła się ceremonia ślubna księcia Harry'ego i Meghan Markle.

13:03

Meghan Markle prowadzi do ołtarza książę Karol. W ślubnym orszaku kroczą Charlotte i George, córka i syn Williama i Kate.

12:59

Meghan Markle już w Kaplicy Świętego Jerzego.

12:58

Na miejscu pojawiła się także żona Williama, księżna Kate z dziećmi.

Na miejscu jest już także księżna Kate
Na miejscu jest już także księżna Kate tvn24
12:54

Do kaplicy przyjechali matka Meghan Markle Doria Ragland, książę Karol i księżna Camilla oraz królowa Elżbieta II z księciem Filipem.

Do kaplicy św. Jerzego przybyła już królowa Elżbieta wraz z księciem Filipem
Do kaplicy św. Jerzego przybyła już królowa Elżbieta wraz z księciem Filipem tvn24
12:39

Książę Harry już jest. I ma brodę. To, czy będzie ją miał czy nie, było przedmiotem żarliwych spekulacji.

12:33

12:21

Tabloid "The Sun" zwrócił uwagę m.in. na to, że w ceremonii weźmie udział także 96-letni mąż królowej Elżbiety II, Filip, który wciąż dochodzi do siebie po niedawnej operacji biodra i chodzi o kulach. Gazeta pochwaliła jednocześnie następcę tronu, księcia Karola, za to, że zgodził się poprowadzić Meghan do ołtarza.

Okładka "The Sun"
12:20

Meghan Markle jest już w drodze do kaplicy zamkowej.

12:19

Pałac Kensington ujawnił szczegóły dotyczące obrączek Meghan Markle i księcia Harry'ego. Obrączka panny młodej wykonana jest z walijskiego złota. To podarunek od królowej Elżbiety II. Z kolei książę Harry będzie nosił obrączkę z platyny.

12:13
[object Object]
Książę Harry i księżna Meghan świętują pierwszą rocznicę ślubuInstagram/@sussexroyal
wideo 2/9
12:12

Centrowy "The Times" uczcił sobotni ślub prostą okładką ze zdjęciem Meghan Markle i jej matki Dorii Ragland, pisząc wprost: "Witamy w rodzinie!". Gazeta zwróciła szczególną uwagę na ciepłe przyjęcie przyszłej księżnej przez rodzinę królewską, opisując m.in. jej bliskie relacje z następcą tronu, księciem Karolem, który w sobotę w zastępstwie za jej ojca poprowadzi ją do ołtarza.

Okładka "The Times"
12:02

Tradycyjnie sprzyjający rodzinie królewskiej "Daily Express" poświęcił ślubowi pierwsze 14 stron sobotniego wydania, szczegółowo omawiając każdy aspekt przygotowań do ceremonii. Dziennik zwrócił uwagę m.in. na to, że para młoda zdecydowała się na delikatne zmiany w przebiegu ceremonii, które mają podkreślić niezależność i feminizm Meghan oraz jej afroamerykańskie korzenie, a także oddać hołd zmarłej matce Harry’ego, księżnej Dianie.

Okładka "Daily Express"
11:47
Kolejność sukcesji do brytyjskiego tronuPAP, Reuters, tvn24.pl
11:46

Wśród gości jest również Elton John z mężem.

11:43
11:42

Podobnie jak Kate Middleton podczas ślubu z księciem Williamem w 2011 roku, a wcześniej księżna Diana podczas ślubu z księciem Karolem w 1981 roku, Meghan nie zobowiąże się w trakcie przysięgi do posłuszeństwa mężowi, co w przeszłości było tradycyjnym elementem uroczystości. Zdecydowano się również na bardziej współczesny zapis składanych przysięg, rezygnując ze staroangielskich słów, których używali William i Kate. W przeciwieństwie do swojego starszego brata, Harry będzie także nosił obrączkę małżeńską.

11:37

11:35

Na uroczystości pojawili się David Beckham z małżonką Victorią oraz George Clooney z Amal Clooney.

11:29

11:09

Ceremonia rozpocznie się o godzinie 13 czasu polskiego i będzie poprzedzona uroczystym przyjazdem członków rodziny królewskiej i pary młodej do kościoła. Ceremonii w kościele łącznie weźmie udział około 600 osób, w tym około 30 członków rodziny królewskiej na czele z królową Elżbietą II. Przysięgi małżeńskie odbierze od pary arcybiskup Canterbury Justin Welby, a kazanie wygłosi biskup amerykańskiego kościoła episkopalnego Michael Curry.

10:48

Po godzinie 10 na zamku w Windsorze pojawili się pierwsi goście. Wśród nich między innymi amerykańska prezenterka telewizyjna i producentka Oprah Winfrey oraz brytyjski aktor Idris Elba.

10:36

10:12

CZYTAJ WIĘCEJ O KSIĄŻĘCYM ŚLUBIE

09:51

09:35
[object Object]
Książę Harry i księżna Meghan świętują pierwszą rocznicę ślubuInstagram/@sussexroyal
wideo 2/9
09:33

Jak poinformował w sobotę Pałac Buckingham Harry otrzyma tytuł księcia Sussex, a także Earl of Dumbarton i Baron Kilkeel. Meghan Markle po ślubie zostanie mianowana księżną Sussex.

09:14
"Atmosfera radosnego brytyjskiego święta"
"Atmosfera radosnego brytyjskiego święta"tvn24
08:37

- Mnóstwo uśmiechniętych i radosnych Wyspiarzy pojawiło się już na deptaku prowadzącym do zamku. Będą mieli okazję przy tych barierkach obserwować przejazd karety z nowożeńcami - relacjonował reporter TVN24 Sebastian Napieraj. - Jesteśmy podekscytowane - mówiły fanki książęcej pary, które przyjechały z Kapsztadu. Dodały, że panuje fantastyczna atmosfera. Są ciekawe, czy książę Harry pożegna się z brodą. Będzie musiał to zrobić, jeśli zdecyduje się na włożenie wojskowego garnituru. - Kochamy Meghan i Harry-ego - mówiły z kolei turystki z Kalifornii.

08:27
"Jesteśmy podekscytowane. Kochamy ich". Oczekiwania na książęcy ślub
"Jesteśmy podekscytowane. Kochamy ich". Oczekiwania na książęcy ślubtvn24
08:25

Ślub Harry’ego wzbudza w Wielkiej Brytanii wyjątkowe zainteresowanie tabloidów, które porównują go z poprzednim królewskim ślubem w 2011 roku, kiedy jego starszy brat książę William związał się z Kate Middleton. Od piątku tysiące osób koczują na ulicach Windsoru w nadziei, że zobaczą na żywo parę młodych. Wiele osób tłumaczyło w rozmowie z brytyjskimi mediami, że przyjechali nie tylko z odległych zakątków Wielkiej Brytanii, ale nawet całego świata.

CZYTAJ WIĘCEJ O KSIĄŻĘCYM ŚLUBIE

[object Object]
Książę Harry spotkał się z fanami TVN BiŚ
wideo 2/11

Autor: js/mtom / Źródło: PAP, TVN24, Reuters

Tagi:
Raporty: