"Jeśli nie zaczniemy działać teraz, liczba hospitalizacji wzrośnie". Macron zapowiada obowiązkowe szczepienia

Źródło:
PAP

Od 15 sierpnia we Francji obowiązywać będą obowiązkowe szczepienia dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych – zapowiedział w poniedziałkowym wystąpieniu Emmanuel Macron. Prezydent przekazał, że kraj zmaga się ze znacznym wzrostem liczby zakażeń wariantem Delta koronawirusa.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym wprowadzenie od 15 sierpnia obowiązkowych szczepień dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych.  Prezydent powiedział, że próba ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu Delta to "walka z czasem". - Jeśli nie zaczniemy działać teraz, liczba przypadków (zakażeń) i hospitalizacji wzrośnie - podkreślił.

- Musimy iść w kierunku szczepień wszystkich Francuzów. To jedyna droga do normalnego życia – powiedział Emmanuel Macron. - Restrykcje będziemy egzekwować na niezaszczepionych, a nie na wszystkich obywatelach – dodał prezydent. 

Poinformował, że w związku z pandemią na dwóch francuskich terytoriach zamorskich - Martynice i Reunion - wprowadzony zostaje stan wyjątkowy. Zapowiedział również, że obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego dotyczącego szczepienia bądź odporności na COVID-19 będzie od sierpnia dotyczył osób wybierających się do kawiarni, restauracji, centrów handlowych, planujących przejazd pociągiem lub długą podróż oraz odwiedzanie placówek medycznych. Dodał, że mniej więcej za 10 dni certyfikat ten będzie obowiązywał również w miejscach rozrywki i placówkach kulturalnych.

Minister zdrowia Olivier Veran wyjaśnił z kolei, że pracownicy służby zdrowia niezaszczepieni do 15 września nie będą mogli chodzić do pracy i nie otrzymają wynagrodzenia. - Do 15 września muszą przyjąć drugą dawkę szczepionki – powiedział minister w wywiadzie dla telewizji LCI.

Francja nie planuje powrotu do lockdownu

- Musimy nauczyć się żyć z wirusem. Życie z wirusem oznacza, że nie będziemy z powrotem wszystkiego zamykać – powiedział w niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. W związku z rozprzestrzenianiem wariantu Delta we Francji pojawiły się bowiem obawy o ponowne wprowadzenie lockdownu.

Prezydent wezwał też w poniedziałek Francuzów do kontynuacji szczepień przeciwko koronawirusowi - już w połowie czerwca, gdy premier Jean Castex zapowiedział zniesienie obowiązku noszenia maseczek w otwartej przestrzeni oraz likwidacji godziny policyjnej od 20 czerwca, Macron ostrzegł, że Francja "nie wygrała" jeszcze z pandemią i zaapelował do rodaków, by nadal szczepili się na COVID-19.

Autorka/Autor:asty/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: