"W pełni zaszczepiony nie musisz nosić maski". Nowe zalecenia dla Amerykanów

Źródło:
PAP

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaktualizowały w piątek wytyczne eliminujące, z małymi wyjątkami, zalecenia dotyczące noszenia maseczek przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Nie wcieli ich w życie między innymi szefowa Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi.

- Każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, może przebywać wewnątrz i na zewnątrz, brać udział w dużych lub małych wydarzeniach bez noszenia maski czy zachowania dystansu społecznego. Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, możesz zacząć robić rzeczy, które przestałeś robić z powodu pandemii - zapowiadała w czwartek szefowa CDC w Białym Domu Rochelle Walensky dodając, że należy z tym poczekać dwa tygodnie od przyjęcia ostatniej dawki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wskazywała na konieczność noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach zamkniętych jak autobusy, samoloty i inne środki transportu publicznego oraz szpitale, więzienia i schroniska dla bezdomnych. Zachęcała jednak ludzi, którzy mają osłabiony układ odpornościowy, np. z powodu przeszczepu organów lub leczenia raka, aby porozmawiali ze swoimi lekarzami przed zrzuceniem maseczek.

W piątek Walensky uzupełniła swoje wypowiedzi. Wzywała osoby zaszczepione u których wystąpiły objawy koronawirusa, aby nosiły maseczki i poddały się badaniu. Ostrzegła, że zawsze istnieje obawa nasilenia pandemii i trzeba będzie częściowo wrócić do wcześniejszych obostrzeń. CDC zaznaczyły, że w pełni zaszczepione osoby powinny wciąż nosić maseczki, kiedy jest to wymagane przez federalne, stanowe lub lokalne przepisy, a także przez firmy. Szefowa CDC, powołując się na badania naukowe, mówiła, że np. na koncertach ludzie, którzy nie są w pełni zaszczepieni, jeśli nie mają maseczek, nie są chronieni. Zachęcała ich do szczepienia, zakrywania twarzy i zachowania społecznego dystansu.

Pelosi nie zgadza się z wytycznymi CDC

Z wytycznymi CDC nie wszyscy się zgadzają. szefowa Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi zapowiedziała, że w pomieszczeniach od ustawodawców wciąż będzie wymagać noszenia maseczek. Uzasadniała to niewiedzą, ilu z nich faktycznie się zaszczepiło.

Także gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo nie jest gotowy do przyjęcia federalnych wytycznych. Stwierdził, że w porozumieniu z komisarzem ds. zdrowia Howardem Zuckerem jeszcze o tym nie zdecydował. - Otrzymaliśmy zrewidowane wytyczne od CDC dotyczące noszenia masek i dystansu społecznego dla osób zaszczepionych i analizujemy je w porozumieniu z dr. Zuckerem oraz naszymi partnerami i ekspertami ds. zdrowia w okolicznych stanach – wyjaśnił Cuomo.

Zgodnie z ogłoszonymi w minionym miesiącu postanowieniami w stanie Nowy Jork osoby w pełni zaszczepione mogą przebywać bez maseczek na zewnątrz. Ich noszenie wciąż jest wymagane w pomieszczeniach zamkniętych, nawet jeśli ktoś przyjął preparat przeciw COVID-19.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: