TVN24 | Świat

Ponad 100 tysięcy potwierdzonych zakażeń w USA. Liczba zmarłych szybko rośnie

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
mart,
ft,
tmw
//now
Źródło:
Reuters, PAP, TVN24
Niemiecka prasa o koronawirusie
Niemiecka prasa o koronawirusieTVN24
wideo 2/19
TVN24Niemiecka prasa o koronawirusie

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono ponad 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1475 osób, z czego 345 w ciągu ostatniej doby. Na całym świecie zanotowano już ponad 590 tysięcy zachorowań na COVID-19. Zmarło prawie 27 tysięcy osób, a wyzdrowiało ponad 132 tysiące. Jak Polska, Europa i świat walczą z patogenem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia działa całodobowoInfolinia działa całodobowo
i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:23

  Dziękujemy za wspólną relację.

 • 22:21

  Stany Zjednoczone: prezydent Donald Trump podpisał pakiet stymulacyjny dla amerykańskiej gospodarki o wartości 2 bilionów dolarów na czas walki z pandemią koronawirusa.

  - Zostaliśmy uderzeni przez niewidzialnego wroga i zostaliśmy mocno uderzeni - powiedział Trump podczas ceremonii podpisania w Białym Domu.

 • 22:20

  Wielka Brytania: Kolejne dwa tymczasowe szpitale, w których przyjmowani będą pacjenci zakażeni koronawirusem, powstaną do połowy kwietnia - zapowiedział w piątek Simon Stevens, szef angielskiego oddziału NHS, publicznej brytyjskiej służby zdrowia.

 • 22:12

  Stany Zjednoczenia: Parki rozrywki Disneyland w Kalifornii i Walt Disney na Florydzie zostały zamknięte do odwołania.

 • 21:48

  Stany Zjednoczone: od początku epidemii potwierdzono 100 392 przypadki zakażenia koronawirusem.

 • 21:05

  Szwajcarski artysta Gerry Hofstetter stworzył iluminację, dzięki której na Matterhornie pojawiły się napisy #hope (nadzieja) oraz #stayathome (zostań w domu).

 • 20:59

  Francja: Na wieży Eiffla w Paryżu w piątek o godz. 20 pojawił się napis "dziękuję" skierowany do osób walczących z epidemią koronawirusa. Co wieczór na najsłynniejszej atrakcji turystycznej Francji będzie można także zobaczyć ostrzeżenie przed wychodzeniem z domu - w języku francuskim i angielskim.

 • 20:41

  Polska: "Mamy 49 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 27 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego oraz 1 osoby z woj. opolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1389/16 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - podało Ministerstwo Zdrowia.

 • 20:37

  Stany Zjednoczone: 345 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych - podał w piątek w raporcie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Według raportu w całym kraju do tej pory zmarło 1438 osób, u których wykryto wirusa.

 • 20:16

  Wielka Brytania: Tradycyjna uroczysta parada wojskowa z okazji urodzin brytyjskiej królowej - znana jako Trooping the Colour - nie odbędzie się w tym roku w tradycyjnej formie w związku ograniczeniami dotyczącymi zgromadzeń publicznych - ogłosił w piątek Pałac Buckingham.

 • 20:14

  Malezja: Największy producent prezerwatyw na świecie twierdzi, że zbliża się niedobór tych środków antykoncepcyjnych. Pandemia koronawirusa zmusiła go do zaprzestania produkcji - poinformowała w piątek agencja Reutera.

 • 19:50

  Francja: 299 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformowały w piątek władze francuskiej służby zdrowia. W sumie we Francji zmarło już 1995 osób, u których wykryto obecność wirusa.

 • 19:31

  Turcja: Władze przewiozły migrantów, którzy koczowali na granicy z Grecją, w głąb kraju w ramach walki z rozwojem epidemii koronawirusa - poinformował w piątek turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu.

 • 19:24

  Portugalia: Liczba ofiar śmiertelnych wśród zakażonych koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 16 do 76 - poinformowała w piątek po południu rządowa Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS). Pomiędzy czwartkiem a piątkiem nastąpił też wzrost liczby zachorowań: z 3500 do 4268 przypadków.

 • 19:18

  Belgia: Władze zdecydowały w piątek o przedłużeniu o dwa tygodnie obowiązywania specjalnych procedur dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się w związku z pandemią koronawirusa. Ograniczenia dotyczące całej ludności mają potrwać do 18 kwietnia.

 • 19:17

  Francja: Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował, że francuska policja odnotowała 32-proc. wzrost liczby przypadków interwencji w związku z przemocą domową w tygodniu po wprowadzeniu administracyjnego nakazu pozostawania w domu.

 • 19:16

  Malezja przeznaczy 57 mld dolarów na złagodzenie kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią Covid-19. Sąsiedni Singapur wyda na to 33 mld dolarów. Oba kraje przygotowały ulgi i transfery gotówkowe dla swoich obywateli oraz firm.

 • 19:00

  Republika Południowej Afryki: Zanotowano pierwsze dwa przypadki śmiertelne wśród zakażonych koronawirusem - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Zweli Mkhize. Na południowym zachodzie RPA zmarły dwie kobiety, w wieku 28 i 49 lat.

 • 18:57

  Stany Zjednoczone: u ponad 200 nowojorskich strażaków wykryto koronawirusa. Jak podaje CNN, służby ratownicze, w tym także strażacy, tylko w ostatniej dobie odebrali ponad sześć tysięcy telefonów na numer ratunkowy.

 • 18:55

  Stany Zjednoczone: Ponad 2 biliony dolarów, czyli ok. 10 proc. amerykańskiego PKB, wart jest przegłosowany w piątek przez amerykańską Izbę Reprezentantów pakiet stymulacyjny. Ma on na celu złagodzenie gospodarczych skutków koronawirusa. Prezydent Donald Trump zapowiedział szybkie podpisanie ustawy, przyjętej już przez Senat.

 • 18:31

  Watykan: Papież Franciszek przyszedł w piątek na opustoszały, zamknięty plac Świętego Piotra, by przed bazyliką watykańską modlić się o zakończenie pandemii koronawirusa. Na zakończenie tego nadzwyczajnego, sugestywnego wydarzenia udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.

 • 18:21

  Słowacja: policja w trybie natychmiastowym zamknęła w piątek przejścia graniczne z Polską, Czechami, Węgrami i Austrią dla ciężarówek o ładowności powyżej 7,5 tony. Decyzja ma związek z długimi kolumnami ciężarówek, które utworzyły się przy granicy z Węgrami z powodu epidemii Covid-19.

 • 17:54

  Włochy: w ciągu doby zmarło 969 osób zakażonych koronawirusem. To największy dzienny bilans ofiar od początku epidemii. Łącznie w tym kraju zmarły 9134 osoby.

  O blisko 6 tysięcy wzrosła także łączna liczba potwierdzonych przypadków. Obecnie wynosi ona ponad 86 tysięcy. Włochy są drugim po USA państwem, w którym odnotowano więcej zakażeń niż w Chinach.

 • 17:48

  Wielka Brytania: naczelny lekarz Anglii, profesor Chris Whitty, przekazał, że poddał się kwarantannie po tym, gdy zeszłej nocy wystąpiły u niego objawy zakażenia koronawirusem.

  Wcześniej o pozytywnym wyniku testu na obecność wirusa poinformował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz minister zdrowia Matt Hancock. Whitty spotykał się w ostatnim czasie z obydwoma politykami.

 • 17:43

  Ministerstwo Zdrowia: 51 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie w Polsce potwierdzono 1340 przypadków zakażenia.

 • 17:10

  Hongkong: przez dwa tygodnie niedozwolone będą zgromadzenia w miejscach publicznych, liczące więcej niż cztery osoby - ogłosiły władze regionu.

  Szefowa władz Hongkongu Carrie Lam ogłosiła te zasady, gdy służby medyczne w regionie zgłosiły rekordową dzienną liczbę 65 nowych potwierdzonych zakażeń patogenem. Łączna liczba wykrytych tam infekcji osiągnęła 518. Zmarły jak dotąd cztery zakażone osoby.

 • 17:04

  Stany Zjednoczone: liczba potwierdzonych przypadków w stanie Nowy Jork w ciągu doby wzrosła o 7300 i wynosi obecnie ponad 44 tysiące - przekazał gubernator Andrew Cuomo. Jak dodał, zwiększyła się także liczba ofiar śmiertelnych i wynosi obecnie 519.

  Nowy Jork jest epicentrum epidemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Odnotowano tam blisko połowę ze wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem w USA (łącznie 92 tysiące).

 • 16:57

  Hiszpania: gmina Herrera del Duque na zachodzie kraju ograniczyła liczbę wyjść swoich mieszkańców podczas kwarantanny, ustalając minimalną cenę zakupów w sklepie. Handlowcy nie mają prawa sprzedawać klientowi towarów, jeśli łączna wartość koszyka nie przekracza 30 euro.

  Jak wyjaśnił Saturnino Alcazar z urzędu gminy, bezprecedensowy przepis wszedł w życie, aby wesprzeć restrykcje wprowadzone przez rząd Hiszpanii odnośnie kwarantanny, obowiązkowej w całym kraju od 15 marca.

  Do piątkowego popołudnia liczba osób zakażonych koronawirusem w Hiszpanii wzrosła do ponad 64 tys. Dotychczas potwierdzono 4858 zgonów na Covid-19.

 • 16:53

  Rumunia: w ciągu ostatniej doby odnotowano 263 nowe zakażenia koronawirusem. W sumie jest ich 1292.

  Od początku epidemii zmarło w tym kraju 24 chorych - poinformowały rumuńskie władze medyczne.

 • 16:46

  Stany Zjednoczone: wszystkie szkoły w stanie Nowy Jork pozostaną zamknięte do 15 kwietnia - poinformował gubernator Andrew Cuomo.

  Początkowo władze planowały otworzyć placówki w przyszłym tygodniu, jednak w ostatnich dniach w stanie odnotowuje się gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19.

  Blisko połowa z ponad 85 tysięcy potwierdzonych przypadków koronawirusa w USA to przypadki z Nowego Jorku. Odnotowano tam prawie 39 tysięcy infekcji.

 • 16:41

  Przedstawiciele Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii przeprowadzą w poniedziałek zgodnie z planem pierwsze "posiedzenie" wspólnej komisji ds. umowy o brexicie. Z powodu epidemii koronawirusa odbędzie się ono w formie wideokonferencji - poinformowała KE i rząd w Londynie.

 • 16:26

  Szwecja: rząd ogłosił zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dotychczas możliwa była organizacja imprez do 500 uczestników.

  Nowe prawo, mające zastosowanie także m.in. w komunikacji miejskiej oraz w miejscach kultu religijnego, obowiązywać będzie od niedzieli do odwołania. Za jego złamanie grozi grzywna lub kara więzienia.

  Z ogłoszonych w piątek przez Urząd Zdrowia Publicznego danych wynika, że w Szwecji koronawirusa potwierdzono u 3046 osób, a 92 zmarły. Z intensywnej terapii korzysta lub skorzystało 209 pacjentów.

  Szwecja jest jednym z nielicznych krajów w Europie, który stosował do tej pory względnie łagodne środki restrykcyjne w związku z koronawirusem. Aby uniknąć tłumów przy barach właścicielom restauracji nakazano jedynie prowadzić sprzedaż przy stolikach. W górach działają stoki narciarskie. Wciąż funkcjonują szkoły podstawowe oraz przedszkola.

 • 16:00

  Stany Zjednoczone: co najmniej 512 pracowników nowojorskiej policji jest zakażonych koronawirusem - poinformował CNN. To wzrost o 161 nowych potwierdzonych przypadków w Departamencie Policji Nowego Jorku w ciągu doby.

  CNN precyzuje, że wśród 512 osób, 442 to funkcjonariusze, a 70 to pracownicy cywilni.

  Blisko połowa z ponad 85 tysięcy potwierdzonych przypadków koronawirusa w USA to przypadki ze stanu Nowy Jork. Odnotowano tam prawie 39 tysięcy infekcji. Według WHO, Stany Zjednoczone mogą stać się światowym epicentrum pandemii.

 • 15:40

  Wielka Brytania: w ciągu ostatniej doby w związku zakażeniem koronawirusem zmarło 181 osób. Łączna liczna ofiar śmiertelnych wzrosła do 759 - podało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

  To kolejny dobowy rekord liczby zgonów w Wielkiej Brytanii. Czwartek był pierwszym dniem od początku epidemii, w którym zmarło więcej niż 100 osób w ciągu 24 godzin.

 • 14:21

  Holandia: 1172 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w ostatniej dobie zmarło 112 zakażonych osób. Łącznie w kraju stwierdzono wirusa u 8603 osób, a zmarło 546 osób. Według tamtejszego Narodowego Instytutu Zdrowia, epidemia w kraju zdaje się spowalniać.

 • 14:19

  Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock również ma koronawirusa. Jego objawy są łagodne i poddaje się obecnie izolacji - podała w piątek stacja BBC.

 • 14:04

  Polska: 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 1289.

 • 14:00

  Watykan: W tym roku na placu Świętego Piotra, a nie w Koloseum, odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. Nie będzie w Wielki Czwartek mszy Krzyżma Świętego, a msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne, odprawiona będzie w Watykanie.

  Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane.

  Te bezprecedensowe zmiany, wynikające z pandemii COVID-19, ogłosił w piątek Watykan, publikując pełny program papieskich uroczystości Wielkiego Tygodnia. Jak wyjaśniono, z powodu tej "nadzwyczajnej sytuacji" uwzględnione zostały w nim niedawne zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

  W Niedzielę Palmową 5 kwietnia o godzinie 11.00 papież odprawi mszę w bazylice Świętego Piotra.

 • 13:51

  Sytuacja jest trudna. Nerwowość potęguje fakt, że wielu nowojorczyków nie ma oszczędności, a koszty życia w tym mieście są bardzo wysokie - mówiła w rozmowie z TVN24 Magdalena Muszyńska, Polka, która mieszka w Nowym Jorku. Powiedziała, że pomimo zmagań z epidemią COVID-19, "są też pozytywne wiadomości".

 • 13:48

  Włochy: Infekcje koronawirusem we Włoszech nie osiągnęły maksymalnego poziomu - powiedział szef krajowego instytutu zdrowia w piątek, dzień po tym, jak ponad 6150 osób uzyskało wynik pozytywny, a 712 zmarło w ciągu 24 godzin.

  - Nie osiągnęliśmy szczytu i go nie przekroczyliśmy - powiedział szef konferencji Superior Health Institute Silvio Brusaferro na konferencji prasowej.

  Brusaferro powiedział jednak, że infekcje wykazują "oznaki spowolnienia", co sugeruje, że szczyt może nie być daleko, po czym nowe przypadki wykażą widoczny trend spadkowy.

  - Kiedy rozpocznie się spadek, to, jak stromy będzie, będzie zależeć od naszego zachowania - powiedział Brusaferro, odnosząc się do tego, jak ściśle Włosi będą nadal przestrzegać ograniczeń w ruchu nałożonych przez rząd.

 • 13:36

  Szwajcaria: zmarło łącznie 197 osób zakażonych koronawirusem. Zakażenie wykryto u 12161 osób.

 • 13:34

  Wielka Brytania: Służby miejskie wykorzystały pustki na ulicach w czasie pandemii koronawirusa, żeby pomalować pasy na ruchliwym zwykle przejściu na Abbey Road w Londynie - poinformował w piątek brytyjski dziennik "The Guardian" na swojej stronie internetowej.

 • 13:33

  Od soboty do 11 kwietnia na całym terytorium Węgier będzie można wychodzić z domu tylko z istotnych powodów, np. do pracy lub w celu zrobienia zakupów. Dekret rządowy wprowadzający te ograniczenia ukazał się w piątek w Monitorze Węgierskim.

 • 13:00

  Francja: 16-letnia Julie A. jest najmłodszą ofiarą epidemii COVID-19 we Francji. Opinią publiczną wstrząsnęła informacja, że nastolatka nie miała poważnych objawów, a dwa testy na obecność koronawirusa okazały się negatywne.

  O śmierci Julie poinformował w czwartek dyrektor generalny w resorcie zdrowia Jerome Salomon na codziennej konferencji prasowej podsumowującej rozwój epidemii w kraju.

  Julie była hospitalizowana od poniedziałku na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w miejscowości Longjumeau, na południe od Paryża z powodu trudności z oddychaniem – podała stacja BFM TV. Nastolatka została jednak przewieziona do szpitala im. Necker w Paryżu, specjalizującego się w leczeniu dzieci i młodzieży.

 • 12:59

  Chińska firma, która sprzedała do Hiszpanii szybkie testy na koronawirusa, uznane przez tamtejszy rząd za niezdatne do użytku, wyśle do tego kraju nowe zestawy – zapowiedziano w piątek w oświadczeniu adresowanym do hiszpańskiego ministerstwa zdrowia.

 • 12:58

  Wokalista zespołu rockowego Rammstein, Till Lindemann, z powodu zakażenia koronawirusem znajduje się na oddziale intensywnej terapii – poinformował dziennik "Bild".

  Artysta jeszcze 15 marca grał koncert w Moskwie. Po powrocie do Berlina trafił do szpitala z powodu bardzo wysokiej gorączki.

  Przeprowadzony test na koronawirusa dał wynik pozytywny – napisał "Bild". Obecnie muzyk czuję się już lepiej i nie występuje zagrożenie dla jego życia - dodają dziennikarze.

 • 12:57

  Włochy: Prawie 103 lata ma najstarsza we Włoszech pacjentka wyleczona z koronawirusa - podała lokalna prasa w Genui. "Jej historia jest tchnieniem nadziei w burzy, jaką przeżywamy"- powiedział doktor Raffaele De Palma z miejscowego szpitala.

  Wydawany w Genui dziennik "Il Secolo XIX" opisał przypadek kobiety o imieniu Lina, urodzonej w 1917 roku, która mieszka w domu spokojnej starości. Dwa tygodnie temu zaczęła źle się czuć.

  Do szpitala trafiła z niewydolnością serca, ale okazało się, że ma też problemy z oddychaniem. Test na obecność koronawirusa okazał się pozytywny.

  "Mieliśmy małe nadzieje, bo koronawirus ciężko atakuje ludzi starszych. Ale nie wzięliśmy pod uwagę tego, jak silna jest pani Lina" - przyznała cytowana w gazecie lekarka Vera Sicbaldi, która się nią opiekowała.

  Jak dodała, "pacjentka wyzdrowiała nie potrzebując nawet specjalnej terapii stosowanej przy COVID-19".

  Tuż przed swoimi 103. urodzinami pacjentka wróciła do zdrowia.

 • 12:36

  Belgia: w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 1049 nowych infekcji koronawirusem oraz 69 kolejnych zgonów - poinformowało w piątek federalne centrum kryzysowe.

  Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi 7284. W całym kraju zmarło w sumie 289 osób zakażonych.

 • 12:27

 • 12:25

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przeszedł pozytywnie test na koronawirusa i sam się izoluje, ale nadal będzie kierował pracami rządu związanymi z epidemią.

  "W ciągu ostatnich 24 godzin rozwinąłem łagodne objawy i uzyskałem pozytywny wynik na obecność koronawirusa" - napisał Johnson na Twitterze.

 • 12:18

  Białoruś: Liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem zwiększyła się od środy o osiem, do 94 - poinformowało w piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia.

  32 osoby wyzdrowiały i już opuściły szpitale lub przygotowują się do tego.

  Według ministerstwa zdrowia w kraju przeprowadzono dotąd 24 tys. testów na obecność SARS-CoV-2.

 • 11:55

  Jeśli w Niemczech spełni się "najgorszy scenariusz" epidemii COVID-19, to 70 procent ludności ulegnie zakażeniu, a dla 80 procent chorych zabraknie miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów na zamówienie niemieckiego MSW.

 • 11:53

  Hiszpania: o 769 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem. W sumie zmarło 4858 osób. Łącznie koronawirusa wykryto u 64059 osób.

 • 11:44

  Rosja: Kreml poinformował w piątek, że w administracji prezydenckiej jest jeden przypadek koronawirusa, ale ten pracownik nie kontaktował się z prezydentem Władimirem Putinem.

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że biuro prezydenta podejmuje kroki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w administracji.

 • 11:33

  Niezidentyfikowana osoba ucieka z izby przyjęć i jest ścigana przez ochronę szpitala w Nowym Jorku. Miasto jest jednym z ognisk epidemii w USA.

 • 10:57

  Iran: 144 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ostatniej dobie. Łącznie w kraju zmarło 2378 osób. W ostatniej dobie potwierdzono też 2926 zakażeń, łączna liczba przypadków to 32332.

 • 10:51

  Najbardziej zamożni mieszkańcy indyjskiego Ćandigarh zasypują urzędników prośbami o specjalne przywileje i przepustki w czasie ogólnokrajowej kwarantanny. Nie mogą żyć bez fryzjerów, kosmetyczek i chcą spacerować nad jeziorem. O sprawie informuje dziennik "The Indian Express".

 • 10:37

  Włochy: Do 44 wzrosła liczba zmarłych lekarzy, którzy byli zakażeni koronawirusem - ten nowy bilans podała w piątek krajowa federacja lekarska. Kolejny zgon zanotowano w Bergamo w Lombardii na północy kraju, czyli w ognisku epidemii.

  Z wcześniej ogłoszonych danych wynika, że zakażonych koronawirusem jest ponad 6200 pracowników włoskiej służby zdrowia. To 9 procent całego personelu medycznego we Włoszech.

 • 10:21

  Francja: władze "w dzień i w nocy" próbują sprowadzić do kraju 30 tys. obywateli, którzy utknęli za granicą z powodu koronawirusa - poinformował w piątek w radiu Europe 1 minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian.

  Le Drian przekazał, że w ciągu ostatniego tygodnia do kraju sprowadzono ok. 100 tys. osób.

 • 10:11

  Malezja: 130 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 2161.

 • 10:03

  Indonezja: 153 nowe przypadki koronawirusa, łącznie 1046. Zmarło 9 kolejnych zakażonych osób, łącznie w kraju zmarło 87 osób. 46 osób zostało wyleczonych.

 • 10:01

  W ciągu poprzedniej doby w Chinach potwierdzono 55 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 54 wśród osób powracających lub przybywających z zagranicy i jedną infekcję lokalną – poinformowała w piątek państwowa komisja zdrowia.

  Według danych oficjalnych w Chinach potwierdzono w ostatnim tygodniu tylko kilka przypadków, w których do zakażenia doszło na terytorium kraju. Rośnie natomiast liczba infekcji u osób przybywających z zagranicy, głównie powracających do kraju Chińczyków.

  W ciągu doby, w czwartek, 17 przypadków u osób, które przyjechały zza granicy, wykryto w Szanghaju, 12 w prowincji Guangdong, po cztery w Pekinie i Tiencinie. Jedną infekcję lokalną odnotowano w prowincji Zhejiang na wschodzie kraju.

  Chiński portal Caixin zwrócił niedawno uwagę, że do bilansów upublicznianych przez komisję nie są wliczane przypadki bezobjawowe. W Chinach osoby z dodatnim testem na koronawirusa, ale bez objawów choroby, nie są klasyfikowane jako "potwierdzone przypadki", a liczba takich osób nie jest jawna.

  Według danych oficjalnych w czwartek liczba śmiertelnych przypadków zakażenia koronawirusem w Chinach kontynentalnych wzrosła o pięć do 3292. Ponad 74,5 tys. osób uznano już za zdrowe i wypisano ze szpitali. W kraju wciąż jest prawie 3,5 tys. pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, z czego ponad tysiąc określono jako przypadki ciężkie.

 • 9:54

  Wietnam: celem rządu jest utrzymanie ilości osób zakażonych koronawirusem poniżej tysiąca. W piątek ilość zakażonych w kraju przekroczyła 150.

 • 9:50

  Czechy: ministerstwo zdrowia podało w piątek, że w kraju wykryto dotąd 2062 zakażeń nowym koronawirusem, w tym 259 w ciągu ostatniej doby. Bilans zmarłych osób zakażonych wzrósł w kraju do dziewięciu, po śmierci w czwartek kolejnych trzech osób.

  Jedna z ostatnich trzech ofiar śmiertelnych to 80-letni pacjent ze szpitala w Hradcu Kralove, u którego przed kilkoma dniami testy potwierdziły obecność koronawirusa. Kolejne dwie to kobiety z jednego domu dla seniorów w praskiej dzielnicy Michle.

  W czwartek wykonano najwięcej testów od wybuchu epidemii w ciągu jednego dnia – 4429. Lekarze informują o 10 wyleczonych osobach.

 • 9:48

  Tort w kształcie papieru toaletowego, wymyślony prawdopodobnie przez cukierników z Karlstad w Szwecji, staje się światowym trendem. Nowe ciasto w czasach koronawirusa nie tylko cieszy klientów, ale także ratuje miejsca pracy w cukierniach. Podobne można kupić już między innymi w Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednoczonych i Rosji.

 • 9:47

  Filipiny: zmarło 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, łącznie w kraju zmarło 96 osób.

 • 9:46

  Hongkong: 65 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Czterech pacjentów, u których potwierdzono niedawno zakażenie, powiedziało służbom medycznym, że stracili zmysł powonienia i smaku. U dwóch z nich był to jedyny potencjalny objaw infekcji – przekazała publiczna stacja RTHK.

 • 9:16

  Rosja: liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 1036.

 • 8:47

  Węgry ograniczą możliwość wychodzenia z domu od najbliższej soboty do 11 kwietnia w celu spowolnienia rozwoju epidemii koronawirusa – zapowiedział w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

 • 8:47

  Premier Rosji Michaił Miszustin polecił w piątek, by sanatoria i kurorty przestały przyjmować gości od 28 marca do 1 czerwca tego roku. Premier zaapelował do władz regionów, by zaleciły ograniczanie wyjazdów turystycznych po kraju.

 • 8:46

  Polska: 23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie 1244.

 • 8:46

  W Tajlandii w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano koronawirusa u 91 kolejnych osób, zarejestrowano też jedną osobę zmarłą. Tym samym nowy bilans epidemii podany w piątek przez tajlandzkie władze to 1136 zakażonych i pięć zmarłych osób.

  Jak podaje Reuters, spośród nowo zdiagnozowanych osób 30 udało się powiązać z 19 wcześniej zidentyfikowanymi chorymi.

  Od początku epidemii 97 pacjentów powróciło do zdrowia.

 • 8:04

  W wielu regionach Rosji, gdzie przyszły tydzień będzie wolny od pracy w związku z epidemią koronawirusa, władze organizują opiekę dla dzieci przedszkolnych, których rodzice są pracownikami służb medycznych i innych kluczowych przedsiębiorstw.

 • 8:02

  RPA: zmarły dwie pierwsze osoby zakażone koronawirusem, ilość zakażonych przekroczyła 1000.

 • 8:01

  W Rosji odbędą się specjalne ćwiczenia w związku z koronawirusem, sprawdzające przygotowanie sił zbrojnych do zadań z zakresu ewakuacji, działań sanitarnych i pomocy medycznej - poinformował w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na ministerstwo obrony.

 • 7:57

  Prezydent USA Donald Trump i przywódca ChRL Xi Jinping odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną, podczas której "bardzo szczegółowo przedyskutowali" sprawę pandemii koronawirusa – napisał Trump na Twitterze. O rozmowie informują też chińskie media państwowe.

 • 7:55

  Wirus SARS-CoV-2 nie został wykryty we łzach pacjentów i dlatego jest mało prawdopodobne, by się przenosił tą drogą – wynika z najnowszego badania, które publikuje pismo "Ophthalmology".

 • 7:49

  Meksyk: 110 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju. Do 585 wzrosła tym samym liczba zainfekowanych.

  Od początku epidemii w Meksyku zmarło osiem osób, w tym dwie w ciągu ostatnich 24 godzin.

 • 7:46

  Ambasador Rosji we Włoszech Siergiej Razow w czwartek skrytykował zamieszczony w dzienniku "La Stampa" artykuł przytaczający opinie, że Rosjanie przywieźli do Italii, w ramach pomocy w walce z koronawirusem, rzeczy "całkowicie bezużyteczne lub mało potrzebne".

  Siergiej Razow przypomniał, że premier Giuseppe Conte w telefonicznej rozmowie z prezydentem Władimirem Putinem 21 marca podziękował za ofertę "szybkiej i imponującej pomocy", zaś szef MSZ Luigi Di Maio osobiście pojechał na wojskowe lotnisko, by powitać samoloty, które przywiozły specjalistów, środki i sprzęt oraz wyraził wdzięczność Federacji Rosyjskiej.

  "Jeśli chodzi o użyteczność przywiezionej pomocy, to wydaje się nam, że lepiej byłoby zapytać o to przede wszystkim mieszkańców Bergamo, gdzie zaczynają działać nasi specjaliści i nasz sprzęt" - podkreślił dyplomata. Przypomniał, że w tym mieście zmarło dotychczas 1267 osób, a ponad 7 tysięcy jest zakażonych.

  Jak zaznaczył ambasador, rosyjscy wojskowi, podobnie jak i Włosi, "udając się na wyznaczony im teren wystawiają na ryzyko swoje zdrowie, a także być może życie".

  Odnosząc się do opinii na łamach gazety, że wysłanie rosyjskich wojskowych miało na celu zaszkodzić relacjom między Włochami a ich partnerami z NATO, ambasador dodał, że osądowi czytelników "należy pozostawić to, kto tak naprawdę przychodzi z pomocą Włochom w trudnych chwilach".

  Dyplomata uznał, że jest "nie na miejscu" i "nie mieści się w głowie" dokonane we włoskim dzienniku porównanie przylotu rosyjskich specjalistów do wejścia sowieckich oddziałów do Afganistanu w 1979 roku.

 • 7:40

  Unijni przywódcy nie byli w stanie zgodzić się na czwartkowym wideoszczycie ws. skali odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem. Nie osiągnięto porozumienia w sprawie finansowania funduszu ratunkowego. Niemcy i Holandia są przeciwne zadłużaniu się przy jego tworzeniu.

 • 7:34

  Uzbekistan: zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem

 • 7:33

  W Niemczech zmarły do tej pory 253 osoby zakażone koronawirusem - przekazał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 55 w porównaniu z czwartkiem i największy dotychczas dobowy wzrost liczby zgonów.

  Według danych RKI w ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 5 780 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zainfekowanych to 42 288.

 • 7:32

  USA: Co najmniej 246 osób zakażonych koronawirusem zmarło w czwartek w USA – podała telewizja CNN. Tym samym od początku epidemii COVID-19 w tym kraju zmarło prawie 1200 osób. Od czwartku to w USA jest najwięcej wykrytych przypadków COVID-19 na świecie - ponad 83 tys.

  Stany Zjednoczone wyprzedziły pod tym względem Chiny, gdzie epidemia pojawiła się w pierwszej kolejności w grudniu zeszłego roku, i mają najwięcej zainfekowanych na świecie.

  Trzeci dzień z rzędu liczba zmarłych w USA przekroczyła 100.

 • 7:31

  Irlandia: Dziesięć osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - podało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To ponad dwa razy więcej niż wynosiła dotychczasowa liczba zgonów.

  To także pierwszy przypadek, gdy w ciągu jednego dnia zmarły więcej niż dwie osoby. Liczba zgonów w Irlandii wynosi obecnie 19. Jak podało ministerstwo zdrowia, wśród zmarłych jest 13 mężczyzn i sześć kobiet, zaś ich średnia wieku to 79 lat.

  W czwartek wykryto 255 nowych zakażeń, co również jest największą liczbą od początku epidemii. Czwartek jest zarazem czwartym kolejnym dniem, w którym liczba potwierdzonych nowych przypadków koronawirusa przekracza 200. Łącznie jest ich w Irlandii już 1819.

Autor:mart, ft, tmw //now

Źródło: Reuters, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Raporty: