"Mamy nie tylko wariant Kappa, ale również i Delta - najbardziej zakaźną wersję koronawirusa"

Źródło:
PAP

Władze australijskiego stanu Wiktoria potwierdziły, że Delta - najbardziej zakaźny wariant COVID-19 - pojawił się w Australii. Epidemiolog z uniwersytetu w Melbourne, profesor Tony Blakely powiedział mediom, że informacje na ten temat są bardzo niepokojące.

B. 1.617.2, określany jako Delta, to ten sam wariant koronawirusa, który zaatakował między innymi Indie, a ostatnio budzi coraz większe zaniepokojenie między innymi w Australii. Dyrektor do spraw Zdrowia stanu Wiktoria, profesor Brett Sutton powiedział dziennikarzom, że wykryto do tej pory siedem przypadków wariantu Delta.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Cztery przypadki dotyczą jednej rodziny - dwojga dorosłych i dwójki dzieci, którzy podróżowali nad Zatokę Jervis w Nowej Południowej Walii. Pozostałe trzy przypadki są związane z inną rodziną składającą się z dwojga rodziców i dziecka. Władze obecnie czekają na wyniki badań drugiego dziecka z tej rodziny.

Epidemiolog z uniwersytetu w Melbourne, prof. Tony Blakely powiedział mediom, że informacje o pojawieniu się tego wariantu w Australii są bardzo niepokojące. - Oznacza to, że mamy obecnie nie tylko wariant Kappa, ale również i Delta - najbardziej zakaźną wersję koronawirusa - podkreślił.

Wariant Delta może łatwiej przenosić się między dziećmi

Na razie trwają badania, od kogo rodziny zaraziły się. Władze twierdzą, że możliwe jest, że wirus mógł pochodzić z Nowej Południowej Walii lub Wiktorii. Pierwszym przypadkiem miałby być uczeń piątej klasy szkoły podstawowej w Melbourne. Szkołę zamknięto, bo wystąpił też tam inny przypadek zachorowania na COVID-19, lecz na inny wariant.

Prof. Sutton zwrócił uwagę na opinie specjalistów, według których wariant Delta jest łatwiej przenoszony między dziećmi.

Cztery warianty SARS-CoV-2 uznawane przez WHO za budzące obawę (Variants of Concern, VoC) są nazywane Alfa, Beta, Gamma i Delta. Warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, VoI) opisywane są kolejnymi literami greckiego alfabetu. Na razie opisano ich sześć, od Epsilon do Kappa. Na przykład odmiana znana wcześniej jako "wariant kalifornijski" to Epsilon, a "wariant nigeryjski" - Eta.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: