Rosjanie będą deportować chorych obcokrajowców. Wstrzymują połączenia kolejowe z Chinami

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
tas
Źródło:
PAP
Darmowe jedzenie za brak maseczek w knajpie. Na miejsce przyjechali agenci federalni Reuters
wideo 2/35
Koronawirus z Chin

Rosja wstrzymała pasażerskie połączenia kolejowe z Chinami w obawie przed koronawirusem. Nie kursują pociągi między Moskwą i Pekinem oraz pociąg z Czyty, głównego miasta Kraju Zabajkalskiego, do Pekinu. Premier Rosji zapowiedział też deportacje obywateli innych państw zarażonych koronawirusem.

W Rosji poinformowano w piątek o dwóch przypadkach zakażenia koronawirusem. Wykryto go u dwóch obywateli Chin przebywających w azjatyckiej części Rosji: w Kraju Zabajkalskim i w obwodzie tiumeńskim. Ich stan - jak podano - jest stabilny.

W poniedziałek władze Rosji przyjęły plan działań mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przewiduje on, między innymi, deportowanie obywateli obcych państw, u których go wykryto. Premier Michaił Miszustin na spotkaniu z wicepremierami zaznaczył, że koronawirus został w Rosji umieszczony w wykazie chorób niebezpiecznych. - Pozwoli to na deportowanie obywateli obcych państw, jeśli taka choroba zostanie u nich wykryta, a także na wprowadzanie specjalnych środków ograniczających, w tym izolacji i kwarantanny - powiedział.

Pozwoli to na deportowanie obywateli obcych państw, jeśli taka choroba zostanie u nich wykryta, a także na wprowadzanie specjalnych środków ograniczających, w tym izolacji i kwarantanny

Rosja wstrzymała też od poniedziałku połączenia kolejowe z Chinami. Połączenia lotnicze nadal funkcjonują, jednak może je wykonywać jedynie przewoźnik rosyjski – Aerofłot. Szef rosyjskiego rządu przypomniał, że Rosja ograniczyła ruch na granicy z Chinami i Mongolią i czasowo zawiesiła wydawanie obywatelom Chin grupowych wiz turystycznych i pracowniczych.

Miszustin zapewnił, że "podjęto wszelkie niezbędne kroki, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji" koronawirusa w Rosji i że "sytuacja jest pod kontrolą". Zapowiedział, że Rosja skieruje do Chin pomoc humanitarną.

Premier zgodził się z propozycją przełożenia forum inwestycyjnego w Soczi, które miało się odbyć w dniach 12-14 lutego. Spośród kilku tysięcy uczestników, którzy zarejestrowali się dotąd na forum, około 500 to obcokrajowcy. Połowa z tych cudzoziemców pochodzi z krajów, w których oficjalnie potwierdzono przypadki koronawirusa.

Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na świecie (dane z 3 lutego)gisanddata.maps.arcgis.com

Więcej zgonów

Jak podała w poniedziałek narodowa komisja zdrowia Chin, koronawirus zabił do tej pory w tym kraju 361 osób i jedną osobę na Filipinach. To wzrost o 57 zgonów w porównaniu z danymi z dnia poprzedniego. Jak informuje Reuters odnotowano także 2829 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Bilans takich osób wzrósł do 17 205.

W Wuhanie, gdzie przed chińskim Nowym Rokiem wybuchła epidemia nowego koronawirusa, w ostatnich 24 godzinach zmarło 56 osób. Jeden śmiertelny przypadek odnotowano w mieście Chongqing w środkowych Chinach. Do tej pory tylko jeden zgon nastąpił poza Chinami - na Filipinach.

Poprzednie oficjalne dane chińskiej komisji zdrowia, podane 24 godziny wcześniej, mówiły o 304 ofiarach śmiertelnych oraz 14 380 przypadkach zakażenia.

Koronawirus. Jak chronić się przed zakażeniem? Zalecenia WHO

Przypadki zakażenia w Europie

W Europie zakażonych jest 25 osób. Dwa kolejne przypadki zgłosił Niemiecki Czerwony Krzyż, co oznacza, że w Niemczech jest 10 osób z infekcją. We Francji potwierdzono sześć zakażeń, po dwa w Rosji, Włoszech i Wielkiej Brytanii, po jednym w Finlandii, Szwecji i Hiszpanii.

Jak powiedział przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia w Pekinie Gauden Galea liczba potwierdzonych przypadków zakażenia będzie rosła, ponieważ tysiące osób z podejrzeniem zainfekowania nie zostało jeszcze poddanych testom medycznym.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i szereg okolicznych miast w prowincji Hubei, zakazując opuszczania zamkniętych obszarów. W niedzielę kolejne kraje wprowadziły zakaz wjazdu na ich terytorium obcokrajowców, którzy byli w prowincji Hubei. Po Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej na krok taki zdecydowały się Indonezja oraz Irak.

Od czwartku nowy koronawirus stanowi, według WHO, zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zalecono wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: