Ranking "odporności" krajów na koronawirusa. Jak wypada Polska

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
Bloomberg, Worldometer

Najlepiej z pandemią COVID-19 radzi sobie Nowa Zelandia, najgorzej - Meksyk – wynika z opracowanego przez agencję Bloomberga rankingu Covid Resilience. Twórcy ocenili 53 najsilniejsze światowe gospodarki pod kątem walki z koronawirusem, stosując takie wytyczne jak możliwości systemu ochrony zdrowia, wpływ decyzji rządów na gospodarkę i życie mieszkańców oraz zakładaną dostępność szczepionki. Polska w zestawieniu znalazła się na 47. pozycji.

Przygotowywany przez agencję Bloomberga Covid Resilience Ranking to aktualizowane co miesiąc zestawienie państw, w których sposób walki z pandemią jest najskuteczniejszy i gdzie decyzje władz przynoszą najmniejsze zakłócenia dla społeczeństwa i gospodarki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W rankingu Bloomberga pod uwagę wzięto gospodarki, których produkt krajowy wynosi powyżej 200 miliardów dolarów. 53 kraje, w tym Polska, oceniane są według 10 wskaźników, w tym między innymi: dziennego przyrostu zakażeń, śmiertelności na COVID-19, procentu pozytywnych wyników wśród ogółu testów na obecność koronawirusa, możliwości systemu opieki zdrowotnej, wpływu obostrzeń na funkcjonowanie gospodarki czy wolności obywateli w przemieszczaniu się.

W grudniowym zestawieniu wzięto także pod uwagę kwestie strategii szczepień: liczbę zamówionych dawek, liczbę podpisanych kontraktów na dostawy preparatów oraz procent populacji, który będzie mógł zostać zaszczepiony dzięki zamówionym dawkom leku.

Nowa Zelandia radzi sobie najlepiej

Na pierwszym miejscu w grudniowym zestawieniu po raz kolejny znalazła się Nowa Zelandia. Ten wyspiarski kraj poprzez zamknięcie granic odizolował się od świata. Władze wdrożyły strategię szczepień, a liczba zamówionych dawek jest o blisko 2,5 razy większa, niż wynosi populacja kraju. W Nowej Zelandii od 16 września nie zanotowano przypadku śmierci w wyniku zakażenia koronawirusem, a największa liczba nowych zakażeń w mijającym miesiącu została wykryta 18 grudnia, gdy było ich 10.

Kolejne miejsce w rankingu zajął Tajwan, który w grudniu najwyższy wskaźnik nowych zakażeń zanotował 6 grudnia, gdy było ich 23. Od tamtej pory liczba zachorowań regularnie spada. Na Tajwanie od maja nie zanotowano ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Covid Resilience Ranking, grudzień 2020Bloomberg

W grudniowym rankingu Bloomberg zauważył, że po opanowaniu rozprzestrzeniania się wirusa w Australii i Singapurze, w obydwu tych państwach (trzecie i piąte miejsce w zestawieniu) w znacznej mierze gospodarka powróciła do normalnego trybu.

Na czwartej pozycji Covid Resilience Ranking znalazła się w grudniu Norwegia. W państwie tym w minionym miesiącu odnotowano około 213 przypadków zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada

Według Bloomberga pogorszyła się sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Kraj ten w zestawieniu spadł o 19 pozycji względem ubiegłego miesiąca i zajmuje 37. pozycję. Stało się tak mimo szybkiego dopuszczenia do użytku szczepionki firm Pfizer i BioNTech oraz preparatu Moderny. USA z ponad 18 milionami zachorowań i 327 tysiącami ofiar śmiertelnych są najciężej dotkniętym pandemią państwem świata. Dzienny przyrost zakażeń 18 grudnia sięgnął ponad 254 tysięcy.

Mimo wcześnie podjętej decyzji o wprowadzeniu na rynek szczepionki i zamówieniom na liczbę dawek, które trzykrotnie przewyższają populację, w rankingu Bloomberga o dwie pozycje spadła Wielka Brytania. W związku z wykryciem nowej mutacji koronawirusa na Wyspach i obawom o przyspieszenie rozprzestrzeniania się patogenu, władze w Londynie podjęły decyzję o wprowadzeniu lockdownu na czas świąt Bożego Narodzenia.  

Najwięcej dawek szczepionki, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, zamówiła Kanada. Ogólna ich liczba jest ponad 5 razy większa niż 38-milionowa populacja kraju. Mimo to Kanada nie znalazła się wśród 10 najlepiej radzących sobie z pandemią państw, zajmując miejsce 11. Agencja Bloomberga zwróciła uwagę, że w państwie tym systematycznie rośnie liczba nowo wykrywanych przypadków koronawirusa. 

Najgorsza sytuacja w Ameryce Łacińskiej

Agencja Bloomberga odnotowała, że lepiej z opanowaniem pandemii pod kątem liczby przeprowadzanych testów, jak również przystosowaniem systemu ochrony zdrowia do leczenia chorych na COVID-19, poradziły sobie zaawansowane gospodarki, takie jak Niemcy (21. miejsce w rankingu).

W obliczu większych trudności stają uboższe państwa Ameryki Łacińskiej, które plasują się na ostatnich pozycjach zestawienia Covid Resilience Ranking. Na ostatnim miejscu znalazł się Meksyk, który wyprzedzają Argentyna i Peru.

Polska w dole rankingu

W dole rankingu Bloomberga znalazła się Polska, która zajmuje 47. pozycję. Według danych przedstawionych przez agencję, nasz kraj boryka się z wysoką liczbą zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców (990 w poprzednim miesiącu) oraz z wysokim wskaźnikiem pozytywnych wyników wśród ogółu przeprowadzanych testów.

W przypadku Polski zwrócono uwagę na wpływ restrykcji na życie społeczne i gospodarkę oraz mobilność mieszkańców, która zmniejszyła się o blisko 24 procent w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Za Polską wśród państw europejskich uplasowały się Rumunia, Włochy i Grecja. 

Autor:ft/kg

Źródło: Bloomberg, Worldometer

Tagi:
Raporty: