Świat

Korea w końcu potępiona

Świat


Niemal tydzień zajęło Radzie Bezpieczeństwa ONZ uzgodnienie projektu rezolucji, która potępiłaby Koreę Północną za próbę rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Tekst dokumentu, przekazany dziewięciu pozostałym członkom Rady Bezpieczeństwa, wskazuje, że Koreańska Republika Ludowo -Demokratyczna złamała nałożony na nią zakaz wystrzeliwania pocisków balistycznych i przeprowadzania prób nuklearnych.

Zakaz ten zawiera rezolucja Rady Bezpieczeństwa nr 1718, uchwalona w październiku 2006 roku po północnokoreańskim eksperymencie z bojowym ładunkiem nuklearnym.

Przyjęty w sobotę projekt rezolucji wzywa również komitet sankcji ONZ do podjęcia kroków na rzecz wzmocnienia obowiązujących już sankcji wobec Korei Północnej.

Phenian: to tylko satelita

Władze Korei Północnej twierdzą, że wystrzelono tam w niedzielę sztucznego satelitę Ziemi. Jednak zdaniem Japonii i państw zachodnich, była to w rzeczywistości próba bojowego pocisku balistycznego dalekiego zasięgu, co wzmogło ryzyko wybuchu konfliktu w regionie.

RB ONZ od poniedziałku nie była w stanie wypracować wspólnego stanowiska ws.północnokoreańskiej próby. Podczas gdy Japonia zdecydowanie domagała się potępiającej Phenian rezolucji, jej inicjatywa blokowana był przez Chiny.

Ostatecznie mocarstwa uzgodniły, że rezolucja jest potrzebna.

Źródło: PAP