Korea Północna wystrzeliła 10 pocisków krótkiego zasięgu

Źródło:
PAP
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Reuters Archive
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowychReuters Archive

Korea Północna wystrzeliła ze swojego wschodniego wybrzeża około 10 rakiet balistycznych krótkiego zasięgu – poinformowało w czwartek wojsko Korei Południowej. Według agencji Yonhap mogły zostać wystrzelone pociski z wieloprowadnicowej wyrzutni typu KN-25.

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano czasu miejscowego około 10 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego – podała agencja Yonhap, cytując komunikat kolegium szefów sztabów armii Korei Południowej.

Pociski wystrzelono z okolicy Sunan w Pjongjangu o godzinie 6.14 rano czasu lokalnego (godz. 23.14 w nocy ze środy na czwartek w Polsce). Przeleciały około 350 kilometrów, po czym spadły do Morza Japońskiego - ogłosiło kolegium szefów sztabów.

Według agencji Yonhap pociski mogły zostać wystrzelone z wieloprowadnicowej wyrzutni typu KN-25. Korea Północna wykorzystywała wcześniej próby rakietowe jako sygnał dla świata zewnętrznego, ale wystrzelenie około 10 pocisków naraz jest sytuacją nietypową - oceniła południowokoreańska agencja.

Korea Północna wystrzeliła około 10 pocisków krótkiego zasięguJEON HEON-KYUN/PAP/EPA

"Nasze wojsko wzmocniło monitoring i czujność pod kątem kolejnych wystrzałów, jednocześnie dzieląc się informacjami związanymi z północnokoreańskimi pociskami balistycznymi z władzami USA i Japonii" – napisało kolegium szefów sztabów w oświadczeniu rozesłanym do mediów.

Yonhap przypomina, że w tym tygodniu Korea Północna wysłała nad Koreę Południową setki dużych balonów przenoszących worki ze śmieciami i odchodami. Pjongjang zasugerował przy tym, że jest to odwet za balony z ulotkami antyreżimowymi, wysyłanymi przez aktywistów z Korei Południowej.

Napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim

W poniedziałek niepowodzeniem zakończyła się przeprowadzona przez Koreę Północną próba wystrzelenia na orbitę jej drugiego satelity szpiegowskiego. Wynosząca go rakieta eksplodowała w pierwszej fazie lotu, niedługo po starcie – podał Yonhap.

Pjongjang umieścił na orbicie swojego pierwszego wojskowego satelitę zwiadowczego w listopadzie 2023 roku, po dwóch nieudanych próbach. Ogłosił wtedy, że w tym roku zamierza wystrzelić trzy kolejne.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest w ostatnich miesiącach bardzo napięta. Kim formalnie odrzucił ideę zjednoczenia państw koreańskich, określając Koreę Południową jako wroga, co według części komentatorów rozpoczęło nowy, niebezpieczny etap w relacjach obu zwaśnionych krajów.

Eksperci oceniali, że Kim jest ośmielony osiągniętymi przez swój kraj postępami w programie zbrojeń jądrowych i rakietowych oraz rozwojem współpracy wojskowej z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JEON HEON-KYUN/PAP/EPA