Korea Północna uwolniła studenta z USA. Rodzice: jest w śpiączce od roku

Świat

Aktualizacja:

Uwolniony przez północnokoreańskie władze 22-letni amerykański student Otto Warmbier, skazany przez Pjongjang na 15 lat ciężkich robót, jest w śpiączce - poinformowali we wtorek agencję AP jego rodzice. Warmbier jest transportowany do USA, znajduje się pod opieką lekarzy.

- Chcemy, aby świat dowiedział się, jak brutalnie my oraz nasz syn zostaliśmy potraktowani i sterroryzowani przez północnokoreański reżim - zaznaczyli w oświadczeniu Fred i Cindy Warmbierowie.

Zatrucie jadem kiełbasianym?

Poinformowali, że zaledwie tydzień temu dowiedzieli się o tym, że ich syn pogrążony jest w śpiączce od marca 2016 roku. Jednocześnie wyrazili zadowolenie, że będzie w końcu przebywał z "tymi, którzy go kochają".

- Otto pilnie potrzebuje właściwej opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych - dodał Bill Richardson po rozmowie z rodzicami studenta. Richardson to weteran, polityk i były dyplomata, który w przeszłości był zaangażowany w negocjacje z Koreą Północną.

Rodzina Warmbiera twierdzi, że przedstawiciele Pjongjangu poinformowali ją przez pośredników, iż syn zapadł na botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym) niedługo po swoim procesie, który odbył się w marcu 2016 roku. Następnie, jak donosi "Washington Post", student miał zapaść w śpiączkę po wzięciu pigułki nasennej.

- Bez wątpienia Korea Północna musi wyjaśnić przyczyny tej śpiączki - podkreślił Richardson.

Rex Tillerson na senackim przesłuchaniu we wtorek odmówił komentarza na temat stanu zdrowia Otto Warmbiera. Według Agencji Reutera osoba, która odebrała telefon w domu jego rodziny, powiedziała jedynie: "Bez komentarza, dziękuję" i rozłączyła się.

15 lat ciężkich robót

O uwolnieniu Otto Warmbiera z Korei Północnej jako pierwszy poinformował we wtorek sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Według niego doprowadził do tego Departament Stanu na polecenie prezydenta Donalda Trumpa. Szef dyplomacji dodał, że jego resort kontynuuje rozmowy dotyczące wypuszczenia na wolność także trzech innych obywateli USA przetrzymywanych w Korei Północnej.

22-letni Warmbier był studentem Uniwersytetu Virginia. Został aresztowany w Korei Północnej w styczniu ubiegłego roku i skazany w marcu 2016 roku przez tamtejszy sąd na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego.

O uwolnieniu Warmbiera poinformowano w czasie, gdy w Korei Północnej, po raz kolejny, przebywa były gwiazdor amerykańskiej koszykówki Dennis Rodman. Przed odlotem z Pekinu powiedział, że będzie "starał się uchylić drzwi" do tego kraju. Departament Stanu USA odciął się jednak od tej wizyty.

Autor: mm//rzw/jb / Źródło: PAP, Reuters