Siostra Kim Dzong Una ostrzega USA przed "głupimi działaniami"

Źródło:
PAP
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowych
Reuters Archive
Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku rekordową liczbę prób rakietowychReuters Archive

Siostra północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una wezwała Stany Zjednoczone do unikania "głupich działań". Kim Yo Jong zareagowała w ten sposób na słowa doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake'a Sullivana.

- Stany Zjednoczone powinny powstrzymać się od głupich działań prowokacyjnych, które mogą zagrozić ich bezpieczeństwu – powiedziała Kim Yo Jong w oświadczeniu opublikowanym przez KCNA, oficjalną agencja prasowa Pjongjangu.

KCNA przytoczyła jej wypowiedź po wywiadzie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'a Sullivana, w którym powiedział on, że Waszyngton jest zaniepokojony wizją kolejnych prób wystrzelenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych przez Koreę Północną.

Kim Jo Dzong, Mun Jae-in, Kim Dzong UnPYONGYANG PRESS CORPS

USA obawiają się o próby nuklearne Korei Północnej

- Od pewnego czasu obawiam się, że Korea Północna przeprowadzi siódmą próbę nuklearną - powiedział Sullivan w wywiadzie dla CBS Face the Nation wyemitowanym w niedzielę.

Kim odrzuciła również wezwania władz USA do bezwarunkowych rozmów. Powiedziała, że Waszyngton myli się, jeśli wierzy, że rozbrojenie Korei Północnej jest możliwe.

- Stany Zjednoczone łudzą się, jeśli wierzą, że mogą zatrzymać postęp Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i osiągnąć nieodwracalne rozbrojenie poprzez tymczasowe wstrzymanie ćwiczeń wojskowych, rozmieszczenie strategicznych sił lub złagodzenie sankcji - stwierdziła.

W ostatnich dniach Korea Północna kilkakrotnie oskarżała USA o naruszanie przez amerykańskie samoloty jej strefy ekonomicznej i potępiła wizytę w Korei Południowej amerykańskiego okrętu podwodnego uzbrojonego w pociski manewrujące, zapowiadając kroki odwetowe, w tym zestrzeliwanie samolotów.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PYONGYANG PRESS CORPS