Świat

Korea Północna odpowiedziała "imperialistom". Arsenał atomowy i awans dla Kima

Świat

Aktualizacja:

Korea Północna będzie zwiększać potencjał nuklearny "pod względem ilościowym i jakościowym" w celu samoobrony - poinformowała w poniedziałek agencja KCNA, odnosząc się do decyzji podjętej podczas trzeciego dnia zjazdu rządzącej Partii Pracy Korei.

Władze w Pjongjangu zaznaczyły, że będą trwać w tym postanowieniu tak długo jak "imperialiści nie przestaną stanowić zagrożenia nuklearnego i nie zrezygnują z arbitralnych praktyk". Zapowiedziano także dalsze trzymanie się strategii równoległego rozwoju gospodarczego i militarnego, w tym technologii atomowej.

W niedzielę północnokoreańska agencja KCNA poinformowała o oświadczeniu przywódcy Korei Północnej Kima Dzong Una, w którym to zapowiedział, że jego kraj nie użyje broni nuklearnej jako pierwszy, jeżeli jego suwerenność nie zostanie naruszona.

Kim przewodniczącym Partii

Ostatniego dnia zjazdu Partii przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una ogłoszono ponadto przewodniczącym Partii Pracy Korei. O decyzji tej obwieścił przewodniczący parlamentu Kim Jong Nam.

Dotychczas 33-letni Kim był przywódcą Partii, ale posiadał tytuł jej I sekretarza. Teraz został awansowany na stanowisko stworzone specjalnie dla niego - wyjaśnia EFE.

Agencja AFP podkreśla, że także poprzednicy obecnego przywódcy posiadali swoje tytuły: jego ojcu Kim Dzong Ilowi nadano godność Wiecznego Sekretarza Generalnego Partii Pracy Korei, a jego dziadkowi Kim Ir Senowi - Wiecznego Prezydenta.

Historyczny zjazd Partii

Ostatni zjazd rządzącej Koreą Północną Partii Pracy Korei odbył się w 1980 roku; ówczesny przywódca Kim Ir Sen przemawiał przez ponad pięć godzin. Wszystkie sześć poprzednich zjazdów zorganizowano za jego czasów. Jego syn Kim Dzong Il, znany z niechęci do publicznych wystąpień, nigdy nie zwołał partyjnego kongresu.

Po zjeździe partii, który trwał od piątku, a w którym udział wzięło prawie 3,5 tys. delegatów, oczekuje się nowych nominacji na kluczowe stanowiska partyjne - zapewne lojalnych współpracowników Kima.

Według komentatorów, na których powołuje się agencja Associated Press, pierwszy od 36 lat zjazd partii to także dobry moment dla Kima, aby zaproponować rozmowy, występując z pozycji przywódcy kraju dysponującego arsenałem nuklearnym.

Atomowy manewr

6 stycznia Korea Północna dokonała czwartej już próby z bronią nuklearną, a w lutym wystrzeliła satelitę na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety dalekiego zasięgu.

Reżim twierdzi, że przeprowadził pomyślnie próbę z bombą wodorową, potężniejszą od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków; sukces próby zakwestionowali jednak zagraniczni eksperci. Oba te wydarzenia były pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i spotkały się z potępieniem na świecie. ONZ zaostrzyła sankcje wobec Pjongjangu.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią nuklearną oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

Autor: mm//gak,rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: