Koperta ze śmiercionośną rycyną dla szefa Pentagonu i admirała


Koperta zaadresowana do prezydenta Donalda Trumpa zawierała substancję, która może być rycyną - donosi CNN. Incydent ma prawdopodobnie związek z podobnymi przesyłkami skierowanymi do przedstawicieli Pentagonu, w których we wtorek zidentyfikowano tę silną truciznę.

- Służby potwierdzają, że w poniedziałek otrzymano list, którego adresatem był prezydent USA - powiedział rzecznik Secret Service, cytowany przez CNN. - Koperta nie została jednak dostarczona do Białego Domu ani nawet nie znalazła się na jego terenie - dodał.

Rycyna w kopertach

We wtorek Pentagon poinformował o dwóch innych przesyłkach. Ich adresatami byli sekretarz obrony USA James Mattis oraz szef operacji morskich admirał John Richardson.

Według komunikatu wydanego przez Pentagon, wstępna analiza przeprowadzona przez służby wykazała, że w kopertach była rycyna. Przesyłki zostały następnie przekazane do szczegółowej analizy.

Cała poczta kierowana do Pentagonu jest sprawdzana w oddzielnym budynku. Oznacza to, że ta silna trucizna nie dostała się także do siedziby Departamentu Obrony - zaznacza CNN.

Rycyna to silnie toksyczna substancja, otrzymywana z rącznika pospolitego. Kontakt z trucizną prowadzi do silnej niewydolności nerek, śledziony i wątroby. Dawka 0,2 grama jest śmiertelna dla człowieka. Nie ma na nią antidotum.

Rycyna była już dwukrotnie znajdowana w Białym Domu. Po raz pierwszy w 2003 roku, a drugi raz w kwietniu 2013 roku, gdy rycynę wykryto w dwóch listach na terenie prezydenckiej siedziby. Przesyłki zaadresowane były do prezydenta Baracka Obamy oraz jednego z senatorów.

Autor: ft/adso / Źródło: PAP, CNN