Świat

Komunistyczna prokurator skazana

Świat

wikipedia.plProces Horakovej uznany został za zbrodnię sądową

Znana z pokazowych procesów w czasach komunistycznych czeska prokurator Ludmila Brzozova-Polendova została skazana. Sąd w Pradze ukarał ją ośmioma latami więzienia.

85-letnia była prokurator została uznana za winną współudziału w mordzie sądowym, którego ofiarą padła znana działaczka antykomunistyczna Milada Horakova.

Prokuratura żądała dla Polendovej pięciu lat więzienia, ale sąd był surowszy. Skazanej, która ze względu na stan zdrowia nie uczestniczyła w procesie, przysługuje odwołanie od wyroku.

Proces Horakovej w 1950 roku był jednym z najgłośniejszych w komunistycznej Czechosłowacji. Ta prawniczka z wykształcenia, polityk i przedwojenna deputowana, w czasie II wojny światowej uczestniczyła w ruchu oporu. Aresztowana przez gestapo była więziona w obozie koncentracyjnym w Terezinie. Po 1948 r. była w opozycji wobec reżimu komunistycznego.

W procesie pokazowym została skazana na karę śmierci pod sfingowanymi, najwyraźniej inspirowanymi z Moskwy, zarzutami "antysowieckiego spisku" i "zdrady stanu". Została powieszona mimo apeli znanych osobistości, m.in. Alberta Einsteina, Winstona Churchilla i Eleanor Roosevelt.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.pl