Brytyjski premier Gordon Brown mówi wyraźnie: nie zamierzam ustępować ze stanowiska. Tymczasem z rządu odeszła kolejna osoba - minister odpowiedzialna za sprawy europejskie Caroline Flint.
Podczas konferencji prasowej, Brown opowiadał o zmianach w kierowanym przez niego gabinecie. Przetasowania w brytyjskim rządzie związane są próbą ratowania notowań Partii Pracy. Premier oświadczył, że nie zamierza podać się do dymisji. - Nie opuszczę gabinetu. Mam wystarczającą determinację, aby przeprowadzić kraj przez trudne gospodarczo czasy, i właśnie to robię. Będę dalej nad tym pracować i doprowadzę tę pracę do końca - oznajmił premier.
Jednocześnie przyznał się do "bolesnej porażki" laburzystów w czwartkowych wyborach lokalnych.
Sześciu ministrów odeszło?
Na krótko przed wystąpieniem Browna brytyjskie media podały, że do dymisji podał się minister transportu Geoff Hoon. Jeśli rzeczywiście tak jest, będzie on piątą osobą, która opuściła gabinet premiera Gordona Browna.
Nie ma wątpliwości co do odejścia z rządu minister Caroline Flint. Jeszcze w czwartek, deklarowała ona poparcie dla Browna i dementowała pogłoski o swym rychłym ustąpieniu. Swoją decyzję przekazała podczas konferencji prasowej Browna.
Nie opuszczę gabinetu. Mam wystarczającą determinację, aby przeprowadzić kraj przez trudne gospodarczo czasy, i właśnie to robię. Będę dalej nad tym pracować i doprowadzę tę pracę do końca Gordon Brown
Brown przeciwko kobietom?
Flint przekazała agencji PA list, w którym oskarża Browna o nierówne traktowanie kobiet-ministrów. Według niej kobiety są potrzebne premierowi tylko do dekoracji i są w rządzie wykluczone ze ścisłego kręgu wtajemniczenia. "Kilka kobiet uczestniczących w posiedzeniach gabinetu, łącznie ze mną, było traktowanych jak element dekoracji. Nie będę dłużej firmowała takiej sytuacji i brała udziału w posiedzeniach rządu w tej marginalnej roli" - napisała Flint w liście.
Miejsce Flint zajmie w rządzie Glenys Kinnock, która w latach 1994-2009 reprezentowała Walię w Parlamencie Europejskim. Jest żoną byłego lidera Partii Pracy Neila Kinnocka (1983-92), członka Komisji Europejskiej (1995-2004).
Wcześniej w piątek do dymisji podał się minister obrony John Hutton. Z pracy w rządzie zrezygnowali również minister pracy James Purnell, minister spraw wewnętrznych Jacqui Smith oraz minister do spraw społeczności lokalnych Hazel Blears.
Kto kogo zastąpił?
Ministerialne stołki w rządzie zachowali m.in. minister spraw zagranicznych David Miliband, finansów Alistair Darling, handlu Peter Mandelson i sprawiedliwości Jack Straw.
Alan Johnson, dotychczasowy minister zdrowia, objął resort spraw wewnętrznych i tym samym zastąpił Jacqui Smith.
Ministrem obrony został Bob Ainsworth, zastępując Johna Huttona. Resort zdrowia objął Andy Burnham. John Denham otrzymał stanowisko sekretarza ds. społeczności lokalnych po Hazel Blears. Yvette Cooper objęła ministerstwo pracy i emerytur po Jamesie Purnellu.
Źródło: PAP