Przykleili ją taśmą do fotela. Nowe szczegóły incydentu w American Airlines i pozew

Źródło:
The Independent
Samoloty linii American Airlines
Samoloty linii American AirlinesReuters Archive
wideo 2/2
Samoloty linii American AirlinesReuters Archive

Pasażerka samolotu linii American Airlines powinna zapłacić ponad 80 tysięcy dolarów - uważa Federalna Administracja Lotnicza (FAA), która ją pozwała. To kara za jej zachowanie sprzed trzech lat, a zarazem jeden z najsłynniejszych incydentów lotniczych tej dekady. Kobieta w czasie lotu w 2021 roku została zakneblowana i przywiązana taśmą do siedzenia, bo była wyjątkowo agresywna. Nałożonej na nią kary nie zapłaciła, teraz więc przyszedł czas na pozew FAA, a w nim szczegóły incydentu w samolocie.

Heather Wells leciała z Dallas do Charlotte w Karolinie Północnej 6 lipca 2021 roku, kiedy spowodowała zamieszanie na pokładzie samolotu. Zaczęła zachowywać się agresywnie - gryzła i opluwała personel oraz pasażerów. Chciała też otworzyć drzwi awaryjne podczas lotu. Załoga samolotu American Airlines obezwładniła 34-latkę, przyklejając ją taśmą do fotela.

Administracja złożyła pozew

Do incydentu doszło w okresie, gdy Federalna Administracja Lotnicza (FAA) prowadziła kampanię mającą na celu walkę z nieodpowiednim zachowaniem pasażerów. FAA nałożyła na Wells grzywnę w wysokości 81 950 dolarów w 2022 r. Kobieta jednak nie wpłaciła kary.

W związku z tym amerykański prawnik Jaime Esparza złożył pozew w sądzie federalnym w San Antonio w imieniu FAA, domagając się odzyskania pieniędzy.

Samolot linii American Airlines. Zdjęcie poglądowe Shutterstock/sockagphoto

Użyto trytytek i taśmy klejącej, aby ją obezwładnić

W pozwie złożonym 6 czerwca znalazły się także szczegóły na temat zajścia w samolocie. Jak wynika z dokumentu - do którego jako pierwsza dotarła gazeta "San Antonio Express" - pasażerka klasy biznes "chciała wyjść" po wypiciu drinka i zaczęła biec na przód samolotu. Próbowała chwycić klamkę przednich drzwi awaryjnych. Kierując się do przodu samolotu "wykrzykiwała wulgaryzmy".

Wells następnie "chaotycznie rozmawiała z pasażerami, po czym zaczęła czołgać się z powrotem do głównej kabiny". Groziła też - według pozwu - stewardowi, który próbował interweniować. Z akt wynika, że wywiązała się bójka, podczas której Wells kilka razy uderzyła jedną ze stewardess w głowę. Ostatecznie agresywną pasażerkę usadzono w fotelu i unieruchomiono za pomocą taśmy klejącej i trytytek.

Kobietę również zakneblowano, aby uciszyć jej krzyki. Jednakże nadal "kopała, pluła oraz próbowała ugryźć i uderzyć stewardesę i pasażerów głową".

Google Maps

"Konieczne było podanie środków uspokajających"

Piloci American Airlines skontaktowali się przez radio z personelem portu lotniczego Charlotte, aby powiadomić o zdarzeniu policję czekającą na pasie startowym. Wells nadal zachowywała się agresywnie, nawet gdy samolot lądował na płycie.

"Ostatecznie konieczne było podanie oskarżonej środków uspokajających w celu usunięcia jej z samolotu przez organy ścigania i służby medyczne" – czytamy w pozwie.

Zarzuca się jej naruszenie federalnych przepisów lotniczych poprzez próbę uzyskania dostęp do kabiny pilota, zakłócenie pracy załogi lotniczej, grożenie jej i stworzenie bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa samolotu lub osób znajdujących się na pokładzie.

To - jak informuje portal The Independent - sprawa na gruncie cywilnym. W związku z tym incydentem Wells nie postawiono żadnych zarzutów karnych.

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/sockagphoto