Kijów: nasze wojsko nie walczy, przestrzegamy rozejmu

Relacja reportera TVN24 z ostrzeliwanego Mariupola
Relacja reportera TVN24 z ostrzeliwanego Mariupola
tvn24
Ukraińcy twierdzą, że nie walczątvn24

Ukraińskie siły rządowe przestrzegają ustaleń o zawieszeniu broni, nie zważając na ostrzał swych pozycji przez przeciwnika – oświadczył wicedyrektor centrum analitycznego Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, Wołodymyr Polowyj.

- Nie mówimy na razie o wstrzymaniu rozejmu – powiedział na konferencji prasowej. Przyznał, że w nocy z soboty na niedzielę zaatakowany został Mariupol na południowym wschodzie kraju, jednak zapewnił, że Ukraina nie złamała porozumienia o wstrzymaniu ognia. Polowyj poinformował, że w dalszym ciągu obserwowane są ruchy armii Federacji Rosyjskiej przy wschodniej granicy Ukrainy. - Widzimy aktywność rosyjskich wojsk na kierunku między Taganrogiem w Rosji - red.) a Mariupolem (na Ukrainie - red.) – zaznaczył.

Podkreślił, że ostatniej doby nie odnotowano ostrzału terytorium ukraińskiego ze strony Rosji, ale w obwodzie ługańskim zaobserwowano kolumnę sprzętu wojskowego. W jej składzie były rosyjskie czołgi T-72BM, zestawy rakietowe Strieła-10 i nowoczesne rosyjskie kompleksy typu Witiaz' – powiedział. Polowyj poinformował, że od początku trwającej od kwietnia operacji przeciwko separatystom prorosyjskim, zginęło 864, a rannych zostało 3215 żołnierzy ukraińskich. Urzędnik nie odpowiedział na pytanie, ilu ludzi Ukraina straciła w ciągu ostatniej doby, a więc w czasie obowiązywania rozejmu. Ustalenia o zawieszeniu broni między Ukrainą a separatystami w jej wschodnich obwodach zapadły w piątek, na spotkaniu grupy kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w tym regionie. Rozejm miał obowiązywać od piątku, od godziny 18 czasu ukraińskiego (17 w Polsce).

Najnowsza sytuacja na froncieukrinform.ua
[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: