Kierowca pedofila z BBC skazany na 25 lat za gwałty

Jimmy Savile przez kilkadziesiąt lat był czynnym pedofilem Jmb/CC-BY-SA

Ray Teret, były szofer gwiazdora BBC i seryjnego pedofila Jimmy'ego Savile'a, skazany przez sąd w Manchesterze na 25 lat więzienia. Uznano go winnym przestępstw seksualnych, w tym siedmiu gwałtów, popełnionych w latach 60. i 70 ubiegłego wieku.

73-letni obecnie Teret był 40 lat temu popularnym didżejem w radiu i w klubach muzycznych w Manchesterze; pracował też jako kierowca gwiazdora BBC Jimmy'ego Savile'a, który po latach okazał się seryjnym pedofilem. Savile dopuścił się ponad 200 przestępstw seksualnych, w tym 34 gwałtów.

Prokuratorzy oskarżający Tereta byli zdania, że wykorzystywał on swoją pozycję do uwodzenia dziewcząt w wieku 13-15 lat. Oskarżano go o molestowanie 15 nastolatek. W sumie postawiono mu 32 zarzuty za czyny dokonane w latach 1962-1996, wśród nich za gwałt, próbę gwałtu, zmowę w celu dokonania gwałtu, posiadanie pornograficznych zdjęć dzieci.

Prezenter BBC pedofilem

Sędzia Justice Baker powiedział, że to śmierć Savile'a i ujawnienie jego przestępstw doprowadziło do postawienia Tereta przed wymiarem sprawiedliwości.

Jimmy Savile był jednym z najbardziej znanych prezenterów telewizyjnych na Wyspach. Przez kilkadziesiąt lat prowadził w BBC popularne programy muzyczne i rozrywkowe. Za swoją działalność charytatywną został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, otrzymał również szlachectwo. Zmarł w 2011 roku w wieku 86 lat.

Policja i Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci (NSPCC) ustalili, że do przestępstw dokonanych przez Savile'a dochodziło w BBC, a także w szpitalach, szkołach i jednym hospicjum, które odwiedzał w ramach swej działalności dobroczynnej.

Skandal z Savile'em doprowadził do fali aresztowań wśród ludzi showbiznesu.

Autor: kło//gak / Źródło: PAP, BBC News,

Źródło zdjęcia głównego: Jmb/CC-BY-SA