Zamordował 16-latkę, bo powiedziała, że nie pójdzie do wojska. Po 22 latach został stracony

Aktualizacja:
Źródło:
ABC News, Mississipi Department of Corrections
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/2
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"Fakty o Świecie TVN24 BiS

W nocy ze środy na czwartek czasu polskiego wykonano egzekucję Thomasa Edwina Lodena Jr. z Missisipi, który w 2000 roku zgwałcił, a następnie zamordował 16-letnią Leesę Marie Gray. Po dokonaniu zbrodni Loden zeznał, że wściekł się na dziewczynę, ponieważ skrytykowała ona piechotę morską (marines), czyli jednostkę, w której służył.

58-letni Thomas Edwin Loden Jr. otrzymał śmiertelny zastrzyk 14 grudnia w stanowym zakładzie karnym w miejscowości Parchman w Missisipi. Zgon mężczyzny stwierdzono o godz. 18:12 czasu lokalnego (czyli po 1 w nocy czasu polskiego). Termin wyznaczono po tym, jak 7 grudnia sąd federalny odrzucił wniosek o wstrzymanie wykonania wyroku śmierci, złożony przez Lodena oraz czterech innych oczekujących na egzekucję więźniów z tego stanu. Autorzy wniosku dopatrywali się nieprawidłowości w sposobie podania trucizny. Argumentowali też, że jest on "nieludzki". Sąd nie podzielił jednak ich zdania.

ZOBACZ TEŻ: Co skazani na śmierć mówią przed egzekucją? Wyjątkowy rejestr "ostatnich słów" straconych w stanie Teksas

Zabójstwo Leesy Marie Gray

Do zabójstwa, za którego popełnienie Loden został skazany na śmierć, doszło latem 2000 roku w hrabstwie Itawamba. 16-letnia Leesa Marie Gray, która kilka miesięcy później miała rozpocząć swój ostatni rok w liceum, zatrudniła się na wakacje jako kelnerka w restauracji swojego wujka. Wieczorem 22 czerwca, po wyjściu z pracy, dziewczyna wsiadła do samochodu i odjechała w stronę domu. Po drodze złapała jednak gumę i utknęła na wiejskiej drodze.

Przejeżdżał tamtędy akurat Loden, służący wówczas jako rekruter w piechocie morskiej (marines). Mężczyzna zatrzymał się przy samochodzie dziewczyny i zaoferował jej pomoc. - Nie przejmuj się. Jestem z marines, zajmujemy się takimi rzeczami - miał powiedzieć do niej Gray.

Jak później zeznał, wściekł się po tym, jak dziewczyna odparła, że ona nigdy nie wstąpiłaby do marines. Gdy to usłyszał, kazał jej wsiąść do swojego samochodu. Tam przez cztery godziny wykorzystywał Leesę seksualnie, po czym ją udusił. Z przedstawionych przez śledczych dokumentów wynika, że następnego dnia Loden został znaleziony, gdy leżał na poboczu, z napisem "przepraszam" wyrytym ostrym narzędziem na klatce piersiowej i śladami samookaleczenia na nadgarstkach. W jego aucie znajdowało się ciało Gray.

Kara śmierci w USA. Skazani oskarżali Missisipi

We wrześniu 2001 roku Loden przyznał się do winy, a sąd skazał go na karę śmierci. - Mam nadzieję, że gdy dziś stąd wyjdziecie, poczujecie pewien rodzaj sprawiedliwości - powiedział bliskim ofiary podczas sądowej rozprawy.

Matka zamordowanej 16-latki, Wanda Farris, w rozmowie z mediami opisała swoją córkę jako osobę "szczęśliwą i wiecznie uśmiechniętą". - Nie była idealna, ale zawsze starała się postępować właściwie - dodała. Zapowiedziała, że będzie obecna podczas egzekucji zabójcy. - Nie chodzi o to, że chcę zobaczyć, jak ktoś umiera. Ale wierzę w karę śmierci i sprawiedliwość - zaznaczyła Farris.

Jeśli odbędzie się zgodnie z planem, egzekucja Lodena będzie pierwszą wykonaną w Missisipi od listopada 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: Niedotlenienie zamiast śmiertelnego zastrzyku. Alabama chce wypróbować nową metodę egzekucji

Autorka/Autor:kgo//am, az

Źródło: ABC News, Mississipi Department of Corrections

Źródło zdjęcia głównego: Mississipi Department of Corrections