TVN24 | Świat

Atak nożownika na Uniwersytecie Tokijskim. Trzy osoby ranne

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
Japan Times, Reuters
Trzy osoby zaatakowane przez nożownika przed Uniwersytetem Tokijskim
Reuters Trzy osoby zaatakowane przez nożownika przed Uniwersytetem Tokijskim

Na Uniwersytecie Tokijskim doszło w sobotę do ataku nożownika. Napastnik ranił dwóch licealistów podchodzących do egzaminów wstępnych oraz 72-letniego mężczyznę. 17-letni sprawca został zatrzymany przez policję - donosi portal "Japan Times".

Do ataku nożownika doszło około godziny 8:30 rano czasu miejscowego przed bramą kampusu Uniwersytetu Tokijskiego, położonego w dzielnicy Bunkyo.

Napastnik ranił nożem trzy osoby - dwoje 18-latków i 72-letniego mężczyznę. Nastolatkowie przyjechali do Tokio z prefektury Chiba, by podejść do egzaminów wstępnych na Uniwersytecie Tokijskim. Oboje mają rany cięte na plecach, jednak ich obrażenia nie zagrażają życiu - donosi japoński portal. Jak dodaje, znacznie poważniejszych obrażeń doznał 72-latek. Wszyscy są przytomni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Nożownik w rękach policji

Jak podaje "Japan Times", policja zatrzymała sprawcę. To 17-letni uczeń prywatnego liceum, mieszkający w Nagoi, mieście położonym około 260 kilometrów od Tokio. Według wstępnych ustaleń śledczych, nastolatek nie podchodził do egzaminów, ani nie znał swoich ofiar - pisze "JT". Został aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa, do czego się przyznał.

Podejrzany twierdził również, że przed atakiem podłożył ogień na stacji metra niedaleko uniwersytetu. Tokijska straż pożarna potwierdziła że otrzymała zgłoszenie o pożarze na terenie stacji Todaimae w sobotę około godziny 8:30 rano. Jak przekazała, płomienie udało się ugasić godzinę później.

Napastnik, cytowany przez policję, miał powiedzieć, że nie radził sobie w szkole, dlatego "chciał wywołać jakiś incydent i zginąć". Funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu ataku zakrwawiony nóż. Sprawca zeznał, że wziął go z kuchni w swoim domu.

Weekend egzaminów w całej Japonii

W ten weekend na ponad 600 japońskich uniwersytetach trwają dwudniowe egzaminy wstępne, w których udział bierze około pół miliona licealistów. Pomimo sobotniego zdarzenia pierwszy dzień testów na Uniwersytecie Tokijskim - jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w kraju - odbył się zgodnie z planem - pisze "Japan Times".

W świetle sobotnich wydarzeń japońskie władze zaapelowały do uczelni, w których odbywają się egzaminy, o wzmocnienie środków bezpieczeństwa.

Autor:momo/kab

Źródło: Japan Times, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CHRISTOPHER JUE