Świat

Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. Franciszek: Tragedie XX w. "ich nie przytłoczyły"

Świat


- Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni - mówił o Janie XXIII i Janie Pawle II papież Franciszek w czasie homilii wygłoszonej podczas mszy kanonizacyjnej w Watykanie. Wcześniej, o godz. 10:15 papież Franciszek ogłosił swoich poprzedników świętymi. Dzisiejsza kanonizacja to jedno z największych wydarzeń w historii współczesnego Kościoła powszechnego.

14:24

Jan Paweł II i Jan XXIII byli "wielkimi Europejczykami", a także wzorem wiary. Obaj odcisnęli piętno na losach Kościoła i świata - ocenił przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx.

"Nowi święci brali żywy udział w życiu ludzi i narodów. Dali świadectwo obecności Kościoła we współczesnym świecie" - zaznaczył arcybiskup Monachium w oświadczeniu opublikowanym przez Konferencję Episkopatu Niemiec w Bonn. Zdaniem Marksa Janowi XXIII zawdzięczamy "zdecydowane zaangażowanie na rzecz europejskiej myśli, a także skuteczne zabiegi o pojednanie między narodami". "W osobie Jana Pawła II Kościół uczcił natomiast wizjonerską osobowość, która odważnie występowała z ambony przeciwko komunistycznej dyktaturze i która dzięki swemu politycznemu zaangażowaniu przyczyniła się do upadku muru berlińskiego" - podkreślił.

14:14
14:07

Wierni idą w kierunku bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd nowym świętym przy ich grobach. Bazylika watykańska będzie otwarta do godziny 22.

14:03

Pielgrzymi opuszczają powoli pl. św. Piotra. Wielu, którym nie udało się wejść na plac podczas mszy kanonizacyjnej, czeka, aż zrobi się luźniej, by wejść tam teraz.

Watykan

Watykan nadal jest zatłoczony, ale po drugiej stronie Tybru panuje piknikowa atmosfera. Polscy pielgrzymi rozkładają na murku przywiezione jedzenie, robią kanapki, narzekają, że kawa w termosie już ostygła. Niektórzy spieszą się, bo od razu wracają do Polski, autokary czekają. Inni przeciwnie, rozkładają pod drzewami krzesełka, by odpocząć. - Nie ma się co śpieszyć, bez nas i tak nie pojadą - mówią. Tym, którzy mieli dobre miejsca, blisko placu św. Piotra lub telebimów, zapewne nieprędko uda się opuścić Watykan.

13:53

Oklaskami przyjęli kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII wierni obserwujący transmisję mszy św. kanonizacyjnej z Rzymu na warszawskim pl. Piłsudskiego i przed wilanowską Świątynią Opatrzności Bożej. W obu miejscach zebrało się w sumie kilka tysięcy osób.

Uroczystość na pl. Piłsudskiego zakończyła się przed godz. 13 koncertem chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, który wykonał dedykowany papieżowi z Polski hymn na motywach wiersza Juliusza Słowackiego "Słowiański papież", oraz ulubioną pieśń Karola Wojtyły - "Barkę". O godz. 13.30 w Wilanowie zaczęła się msza św. dziękczynna za kanonizację, prowadzona przez biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Józefa Górzyńskiego.

13:27
13:25
13:19

Papież długo objeżdżał w papamobile plac Świętego Piotra i via della Conciliazione pozdrawiając tłumy wiernych. Na kilka minut zaprosił do samochodu burmistrza Rzymu Ignazio Marino, by podziękować mu za przygotowanie miasta.

13:14

Po mszy św. kanonizacyjnej papież Franciszek pozdrowił przedstawicieli oficjalnych delegacji, które przybyły na uroczystości z całego świata, między innymi prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z małżonką Anną.

13:07

- Spotykamy wielokrotnie ludzi moralnie doskonałych, nawet o tym nie wiedząc, ale Jan Paweł II był wyjątkowym przypadkiem. Może dlatego, że to był mój biskup i profesor, człowiek, który wywarł na mnie ogromne wrażenie - powiedział bp Tadeusz Pieronek. Wspominał też Jana XXIII. - Jan XXIII widział, że świat po II wojnie światowej zmierza w niedobrym kierunku i zauważył, że Kościół ma z tym kierunkiem rozwoju świata problem. Stąd też powiedział w sposób obrazowy: "trzeba otworzyć okno na świat, by świat dotarł do Kościoła i Kościół do świata" - podkreślił hierarcha.

12:57
12:43
12:34

Kanonizacja Jana Pawła II to zakończenie misji, którą otrzymałem 13 maja 2005 roku - powiedział PAP postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Sławomir Oder.

- To dzień, w którym czuję wdzięczność wobec Boga za ten czas, gdy było dużo pracy i wyzwań, ale również wiele Jego bliskości i wsparcia - powiedział ks. Oder.

Przypomniał, co mówił papież podczas jednej z pielgrzymek do Polski, widząc tłumy wiernych reagujących oklaskami na jego słowa: "teraz przestańcie bić brawa, a zacznijcie słuchać".

12:22

W Watykanie zakończyły się uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII i Jana Pawła II.

12:15

Na zakończenie mszy kanonizacyjnej - przed modlitwą maryjną Regina coeli - Franciszek podziękował wszystkim jej uczestnikom oraz organizatorom. Słowa podziękowań skierował najpierw do uczestniczącego we mszy emerytowanego papieża Benedykta XVI. Następnie dziękował kardynałom, biskupom oraz kapłanom z całego świata. - Moją wdzięczność kieruję ku delegacjom oficjalnym z wielu krajów, które przybyły, aby złożyć hołd dwóm papieżom, którzy przyczynili się trwale dla sprawy rozwoju ludów i pokoju. Podkreślił: - Z wielką miłością pozdrawiam pielgrzymów z diecezji Bergamo i Krakowa! Umiłowani, uczcijcie pamięć dwóch świętych papieży, wiernie realizując ich nauczanie.

12:10
Kostarynkanka Floribeth Mora Diaz of Costa Rica, której ozdrowienie przypisano cudowi związanemu ze wstawiennictwem Jana Pawła II. W rękach trzyma relikwię - krew Jana Pawła IIEPA
12:07

Cała homilia papieża Franciszka:

Cała homilia papieża Franciszka
Cała homilia papieża Franciszkatvn24
11:49

800 tysięcy osób przybyło na mszę kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II - takie dane podał Watykan. Według pierwszych informacji na placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione zgromadziło się pół miliona wiernych. 300 tysięcy osób ogląda transmisję z mszy na telebimach, ustawionych na rzymskich placach i ulicach.

11:21
11:19

W homilii w czasie mszy kanonizacyjnej w Watykanie Franciszek powiedział, że "w posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny".

11:17

Jan XXIII „okazał taktowne posłuszeństwo Duchowi Świętemu” zwołując Sobór Watykański II - powiedział papież Franciszek o swoim poprzedniku. Nazwał go "papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu". - Dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony. To była jego wielka posługa dla Kościoła - podkreślił Franciszek. Papież przypomniał, że „to właśnie święci prowadzą Kościół naprzód i sprawiają, że się rozwija”.

11:10

W homilii podczas niedzielnej mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II papież Franciszek nazwał ich „ludźmi mężnymi”. - Złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia - powiedział. - Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było w nich miłosierdzie Boga - mówił Franciszek.

11:09

Uroczystości i msza kanonizacyjna w Watykanie:

11:06

11:03

Tysiące wiernych dziękuje za kanonizację Jana Pawła II na rynku w jego rodzinnych Wadowicach. Kulminacją uroczystości była poranna msza św., której przewodniczył proboszcz miejscowej bazyliki ks. Stanisław Jaśkowiec.

10:56

Podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II drugie czytanie wygłoszone zostało po polsku. Było to czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła. Na placu Świętego Piotra zabrzmiały po polsku między innymi następujące słowa: "Radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku przez różnorodne doświadczenia. Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota".

10:45

10:40

Odbywa się czytanie z listu św. Piotra w języku polskim.

10:35

Trwa msza święta kanonizacyjna.

10:34

Na zakończenie aktu kanonizacji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podziękował papieżowi Franciszkowi za wpisanie Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych.

10:25

10:24

Po wygłoszeniu przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej do ołtarza przyniesiono relikwie świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. Relikwię do ołtarza przyniosła Kostarykanka uzdrowiona przez Jana Pawła II. W niemal identycznych relikwiarzach znajduje się relikwia krwi Jana Pawła II przygotowana na beatyfikację przed trzema laty oraz relikwia skóry Jana XXIII, pobrana w chwili ekshumacji po tym, gdy został ogłoszony błogosławionym w 2000 roku. Następnie diakon okadził relikwie. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato skierował do papieża słowa podziękowań za ogłoszenie nowych świętych.

10:20
10:19

O godz. 10:15 papież Franciszek ogłosił swoich poprzedników świętymi.

10:14

10:11

Podczas uroczystości kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II o wpisanie ich w poczet świętych poprosili papieża Franciszka prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato i postulatorzy procesów: ojciec Giovangiuseppe Califano i ksiądz Sławomir Oder.

10:04

Papież Franciszek pojawił się na Placu. Rozpoczął uroczystości kanonizacyjne.

10:03

W Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie zgromadzili się wierni, którzy przyszli tu, by wspólnie modlić się i uczcić kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Widać chorągiewki w barwach papieskich oraz biało-czerwonych. Obchody kanonizacji rozpoczęły się o godz. 9 mszą św. w Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej.

10:00

Za kilka minut rozpocznie się msza kanonizacyjna. Razem z papieżem Franciszkiem mszę, nazwaną kanonizacją stulecia, koncelebrować będzie ponad 100 kardynałów i około tysiąca biskupów.

09:56

Benedykt XVI na placu Świętego Piotra:

09:53

09:53

09:47

Dzisiejsza kanonizacja to wielkie wydarzenie dla wszystkich bez wyjątku:

09:46

09:43
W Watykanie tłumy wiernych
W Watykanie tłumy wiernychTVN 24
09:40

Modlitewne przygotowanie rozpoczęte na placu Świętego Piotra poprzedza mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka. Odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, ułożona przez świętą Faustynę Kowalską. Przygotowanie do liturgii obejmuje odczytanie fragmentów homilii i przemówień obu papieży oraz odśpiewanie hymnów do nich.

09:39

Watykan tuż przed godz. 9.00.

09:36

Na pl. św. Piotra pojawił się emerytowany papież Benedykt XVI, który będzie koncelebrował mszę świętą. - To wspaniała, historyczna chwila - skomentował to wydarzenie Szymon Hołownia.

09:35

W TVN24 rozpoczął się program specjalny poświęcony kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Prowadzi go Bogdan Rymanowski, a w studiu wydarzenia z Watykanu komentują też Brygida Grysiak i Szymon Hołownia. Z Rzymu z widzami TVN24 łączy się Jacek Pałasiński.

09:20

09:20
Prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną przed mszą kanonizacyjną na Placu św. Piotra w WatykanieRadek Pietruszka | PAP
09:16

09:14

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną przybyli na plac św. Piotra. Para prezydencka zajęła honorowe miejsca w pobliżu głównego ołtarza znajdującego się przed bazyliką Św. Piotra.

09:13
Plac św. Piotra szczelnie wypełnił się wiernymiThoroe CC BY SA Wikipedia
09:10

TRANSMISJA W TVN24 - ZOBACZ WIĘCEJ

WSZYSTKO O KANONIZACJI - W RAPORCIE TVN24.PL

09:03

Kolejni pielgrzymi zmierzają w stronę Watykanu, choć w zasadzie nie ma już szans, by dostać się choćby w pobliże placu św. Piotra, na który w asyście policji podjeżdżają pierwsze oficjalne delegacje. Wiele osób wycofuje się w miejsca, gdzie tłok jest mniejszy. Wypełniają się pobliskie ulice, a także bulwary nad Tybrem.

08:59

Msza kanonizacyjna pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpocznie się o godzinie 10.00. Watykan zapowiedział, że przed mszą papież nie będzie objeżdżał placu. Uczyni to po zakończeniu liturgii i południowej modlitwie Regina coeli.

08:50

Na placu Świętego Piotra, podobnie jak podczas beatyfikacji przed trzema laty, będzie wystawiony relikwiarz z krwią polskiego papieża, przechowywany w Watykanie. W ciągu 9 lat od śmierci Jana Pawła II jego relikwie trafiły do wielu krajów. Ponad 100 jest tylko w kościołach i kaplicach w Polsce. Są też we Włoszech, a inne pielgrzymują po świecie. Dotarły do Kolumbii, Kostaryki, Meksyku. Do Watykanu stale napływają kolejne prośby i są one spełniane.

08:47

Na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII przybyły 93 oficjalne delegacje, wśród nich 24 głowy państw - prezydenci i monarchowie oraz ok. 30 premierów. Niestety, ze względu na poważną sytuację na Ukrainie, w sobotni wieczór z Watykanu do Kijowa wyleciał Arsenij Jaceniuk.

08:31
Pielgrzymi będąć oglądać kanonizację w Licheniu
Pielgrzymi będąć oglądać kanonizację w Licheniutvn24
08:30

Plac Świętego Piotra jest już pełen. Dla pielgrzymów został otwarty o 5.30 i natychmiast wypełnił się po brzegi.

08:23
Taniec, radość i śpiew w Rzymie. Polacy świętują kanonizację
08:17

Myślano, że będzie "przejściowym papieżem". Zwołał przełomowy sobór

08:15

Również Warszawa świętuje kanonizację Jana Pawła II

08:00

"Po maturze chodziliśmy na kremówki". Cytaty, które przeszły do historii

07:14
Wadowice przygotowują się na kanonizację
Wadowice przygotowują się na kanonizacjętvn24
06:42

Pierwsi pielgrzymi dotarli już na watykański plac św. Piotra. Wpuszczani są tam od godziny 5.30, jednak okoliczne ulice wciąż pełne są ludzi. Wielu pielgrzymów czekało na wstęp na plac przez całą noc, część nocowała w najbliższym sąsiedztwie Watykanu, część przyjechała z innych rejonów Rzymu. W wielu miejscach tej nocy powstawały prowizoryczne obozowiska, ludzie spali pod gołym niebem na karimatach, w śpiworach, na trawnikach rozstawiano także namioty, wiele osób nocowało w samochodach.

05:16

Msza kanonizacyjna rozpocznie się o godzinie 10.00. Transmitować ją będą obie anteny TVN24 i TVN24 Biznes i Świat.

Program specjalny w „Dniu na żywo” poprowadzi Bogdan Rymanowski, który w studio TVN24 będzie rozmawiał z gośćmi i na bieżąco komentował wydarzenia w Watykanie.

05:10

Każda wizyta Jana Pawła II w stolicy budziła ogromne emocje wśród mieszkańców. Papież odwiedził nasze miasto siedem razy. Przypominamy wybrane miejsca, które nierozerwalnie są związane z jego pielgrzymkami.

04:45

Z papieżem Polakiem w 1983 roku spotkał się kapitan Krzysztof Baranowski. W rozmowie z TVN24 opowiedział o pomocy jaką otrzymał, kiedy z pierwszą "Szkołą Pod Żaglami" dotarł do Watykanu. Mało kto wie, że dokonał się tam... cud.

Tylko w TVN24: Baranowski o "papieskim cudzie" pod żaglami
Tylko w TVN24: Baranowski o "papieskim cudzie" pod żaglamitvn24/M. Stryjecki
04:27

Na dworcu kolejowym Roma San Pietro na polskich pielgrzymów czekał już specjalny wysłannik TVN24 do Rzymu Robert Jałocha. Rodacy przez całą noc przyjeżdżali do wiecznego miasta, by dziś wziąć udział w uroczystościach kanonizacyjnych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Czy długa podróż ich zmęczyła?

"Spanie po 26 godzinach podróży? Nie ma takiej opcji!"
"Spanie po 26 godzinach podróży? Nie ma takiej opcji!"tvn24
04:12

Niedzielna kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jana XXIII to nie tylko wielkie przeżycie duchowe, ale także duży biznes. Obroty restauracji, hoteli i punktów usługowych mają sięgnąć 250 mln euro. Polecamy artykuł naszych kolegów z redakcji biznesowej:

03:51

Dziesiątki tysięcy wiernych w wielu punktach Rzymu, zwłaszcza w bezpośrednich okolicach otoczonego kordonem bezpieczeństwa Watykanu, czekają na otwarcie placu Świętego Piotra przed mszą kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II. Ma to nastąpić o godzinie 5:30 rano. Na ulicach, gdzie zgromadzili się pielgrzymi, panuje uroczysty i modlitewny nastrój.

03:28

Jednym z najbardziej zatłoczonych w nocy z soboty na niedzielę placów cały czas jest Piazza Navona, gdzie zebrały się liczne grupy Polaków. To tam, w kościele Sant'Agnese in Agone, odbyło się polskie czuwanie modlitewne przed kanonizacją. Polscy pielgrzymi śpiewają, modlą się, wielu śpi i koczuje w śpiworach.

03:12

02:53

W Polsce setki wiernych odwiedziły w sobotę apartament papieski w zakopiańskim Domu Rekolekcyjnym Konferencji Episkopatu Polski popularnie zwanym Księżówką, w którym Jan Paweł II mieszkał podczas pobytu pod Tatrami w dniach od 4 do 7 czerwca 1997 r. Apartament Jana Pawła II, na który składają się sypialnia, pokój dzienny z kominkiem i niewielka kaplica z figurą Matki Bożej Ludźmierskiej, jest zachowany dokładnie w takim stanie, jak wyglądał w dniach, gdy przebywał tam Ojciec Święty.

02:15

01:45

Biało-czerwone barwy dominują w stolicy Włoch i Watykanie:

01:20

Do Rzymu wciąż przybywają setki wiernych. Miejsc w hotelach i pensjonatach brakuje, więc noc spędzają pod gołym niebem:

00:56

Z kolei w rzymskim Chiesa Nuova odbył się koncert Stanisława Soyki z zespołem Affabre Concinui. Kościół był wypełniony po brzegi. Wśród gości był m.in. premier Donald Tusk z małżonką, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, prymas Polski Józef Kowalczyk.

00:20

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Rzymie - Piazza Navona - w sobotni wieczór należy do Polaków, którzy tańcząc i grając na instrumentach, czuwają przed niedzielną kanonizacją Jana Pawła II. Wiele osób chce spędzić tutaj noc. Do Polaków dołączają wierni z innych krajów. O godz. 21 w pobliskim kościele św. Agnieszki rozpoczął się Apel Jasnogórski, który poprowadził dominikanin, o. Jan Góra. Po nim był różaniec i rozpoczęła się msza św., ale ze względu na ogrom ludzi nie odbyła się w środku kościoła.

00:07

A w Rzymie jest reporter TVN24 Robert Jałocha. - Atmosfera jest absolutnie niesamowita. Spotkam tysiące pielgrzymów z Polski. Ulice aż kipią od pozytywnych emocji i nikt nie myśli o tym aby iść spać - relacjonował.

"Atmosfera jest absolutnie niesamowita"
"Atmosfera jest absolutnie niesamowita"tvn24
23:44

Wykorzystano także archiwalne nagarnia z pobytów Jana Pawła II w Polsce w 1979 r., 1987 r. Zabrzmiały też ostatnie słowa, które Ojciec Święty wypowiedział stojąc w oknie na ul. Franciszkańskiej w 2002 r. Mówił wówczas, że to pożegnanie i dziękował za wszystkie spotkania w tym miejscu.

23:44

- To było wspaniałe widowisko - mówili Krakowianie po pokazie tzw. mappingu 3D przy Franciszkańskiej 3. Obrazy były wyświetlane na elewacji Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Na czas pokazu budynek został zaciemniony, wyłączono latarnie, a ruch samochodowy i tramwajowy na ul. Franciszkańskiej zamknięty.

23:24

Deszcz, niezbyt wysoka temperatura i wiatr nie odstraszyły chętnych do udziału w wieczornym czuwaniu na placu Piłsudskiego w Warszawie. - Koncertu i rozważań duchowych pod hasłem "Do źródła" przyszło wysłuchać ok. 1,5 tys. osób - powiedział Jerzy Nagórski z Centrum Myśli Jana Pawła II, które zorganizowało spotkanie. Pomimo ulewy przez całe spotkanie ludzi nie ubywało.

23:20

Do kanonizacji Jana Pawła II szykują się także mieszkańcy Puente Alto położonego niedaleko stolicy Chile - Santiago. Specjalnie z tej okazji trwa budowa pomnika ku czci Karola Wojtyły.

23:01

22:56

W Rzymie trwa tzw. biała noc modlitewna - otwarte są kościoły w centrum miasta, można się pomodlić i wyspowiadać w różnych językach. Całonocne czuwanie odbywa się w sumie w 11 rzymskich kościołach.

Na Piazza Navona ustawiony jest telebim, na którym będzie można oglądać transmisję z niedzielnej uroczystości kanonizacyjnej w języku polskim.

O godz. 20 w kościele Santa Maria in Vallicella – Chiesa Nuova rozpoczął się koncert, w trakcie którego Stanisław Soyka z towarzyszeniem zespołu Affabre Concinui wykonał "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II.

22:49

- Świętość Jana Pawła II polegała na ascezie, słuchaniu drugiego człowieka. Ludzie im są ważniejsi, tym mniej słuchają, a on był całkowicie inny - podkreślił w "Faktach po Faktach" prof. Andrea Riccardi, historyk Kościoła i autor biografii papieża-Polaka. Dodał, że jego życie to był cud.

22:11

Cały świat wspomina papieża Polaka. Rosjanie zapamiętali go przede wszystkim jako zdeklarowanego przeciwnika komunizmu. Dla wielu z nich polski kardynał Wojtyła stał się takim symbolem obalenia systemu komunistycznego, jak ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow. Już w maju 2009 roku mówił, że chciałby, aby Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze.

22:08

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii Jan Paweł II znów pojawił się w oknie przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Na frontowej ścianie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich trwa widowisko multimedialne.

Jan Paweł II ponownie w oknie na Franciszkańskiej 3
Jan Paweł II ponownie w oknie na Franciszkańskiej 3tvn24
21:51

Na pl. Piłsudskiego trwa czuwanie modlitewne pod hasłem "Do źródła". Spotkanie jest częścią warszawskich uroczystości związanych z kanonizacją papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

21:31

Po południu nad Rzymem przeszła burza. Na najbliższe godziny również zapowiadane są opady deszczu.

21:17

W całym Rzymie nad porządkiem i bezpieczeństwem czuwają wzmocnione patrole policji. Setki ochotników Obrony Cywilnej rozdają butelki wody, pomagają, udzielają informacji. W obawie przed zamachem bombowym służby przyspawały włazy od studzienek kanalizacyjnych.

21:06
26.04.2014 | Rzym pełen pielgrzymów. Papież przyjął oficjalną delegację polskich władz
26.04.2014 | Rzym pełen pielgrzymów. Papież przyjął oficjalną delegację polskich władzFakty TVN
21:00

Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach w rejonie Watykanu, liczne grupy z całej Polski, setki zaparkowanych wzdłuż Tybru polskich samochodów z biało-czerwonymi chorągiewkami - tak wygląda Rzym w przeddzień kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

Wśród przybyłych z całego świata pielgrzymów stale słychać na ulicach Wiecznego Miasta język polski. Tak jest od samego rana:

Program specjalny w TVN24 poświęcony kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII rozpocznie się o godz. 9:30. Uroczysta msza na pl. Świętego Piotra w Watykanie zacznie się o godz. 10.

TRANSMISJA W TVN24 - ZOBACZ WIĘCEJ

O 19 Kamil Durczok prosto z Watykanu poprowadzi specjalne wydanie "Faktów".

Prezydent i premier w Watykanie

Z Polski do Watykanu pojechali liczni pielgrzymi oraz przedstawiciele najwyższych władz - prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz - a także parlamentarzyści, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński.

WSZYSTKO O KANONIZACJI - W RAPORCIE TVN24.PL

Nabożeństwo z Rzymu ma być transmitowane na telebimach w wielu polskich miastach. TVP ogłosiła, że korzystanie z jej sygnału jest bezpłatne i nie wymaga żadnej zgody. W stolicy telebimy ustawiono na pl. Piłsudskiego oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej, a także w niektórych parafiach. W Krakowie wierni zbiorą się w sanktuarium w Łagiewnikach, w Wadowicach - na pl. Jana Pawła II.

Polacy podziękują

Po kanonizacji w wielu kościołach odbędą się msze św. dziękczynne. O godz. 12.30 takie nabożeństwo rozpocznie się w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach, a o godz. 13.30 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

Autor: rf, nsz, adso//kdj / Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Raporty: