Dekret o heroiczności cnót Jana Pawła I zatwierdzony


Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał 33 dni. O decyzji papieża poinformowało w czwartek watykańskie biuro prasowe.

W środę Franciszek przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Amato, który przedstawił mu dokumentację toczących się procesów kanonicznych kandydatów na ołtarze.

Śmierć papieża

Jeden z dekretów dotyczy sługi Bożego Jana Pawła I, czyli Albino Lucianiego, który urodził się 17 października 1912 roku. Papież zmarł na serce w swoim apartamencie w Pałacu Apostolskim 28 września 1978 roku, po pontyfikacie trwającym nieco ponad miesiąc. Chorował na serce.

Głosowanie w Kongregacji

We wtorek w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odbyło się głosowanie, w którym kardynałowie i biskupi opowiedzieli się za uznaniem heroiczności cnót Jana Pawła I. Franciszek zaaprobował następnie przedstawiony mu dekret, co oznacza ważny krok na drodze do beatyfikacji kolejnego papieża, który stał na czele Kościoła w XX wieku. Jednocześnie trwają dwa postępowania kanoniczne w sprawie sygnałów o cudach uzdrowienia przypisywanych jego wstawiennictwu, co jest wymogiem beatyfikacji.

Autor: mart / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości