Izraelskie wynalazki wodne

Aktualizacja:

Niewielki podręczny filtr wody, urządzenie "wysysające wodę z powietrza" oraz specjalny system monitoringu zbiorników wodnych - to tylko niektóre z wynalazków, jakie izraelscy konstruktorzy zaprezentowali światowym inwestorom. W Tel Awiwie zaczęła się właśnie konferencja WATEC poświęcona technologii wodnej.

Największą widownię przyciągnął Barnie Frieder z Waterseer. Prawdopodobnie dlatego, że swój wynalazek testował na sobie.

- Co robisz kiedy znajdziesz się w buszu, gdzieś w okolicach rzeki Ganges i nie masz co pić? - pyta widzów Barnie Friender, trzymając w ręku butelkę z bardzo brudną wodą oraz małe stożkowate urządzenie. - Bierzesz jakąkolwiek butelkę, napełniasz ją wodą z rzeki nie martwiąc się tym, co dostało się wraz z nią do butelki. Wrzucasz do środka tabletkę chlorującą i zakładasz nasz uniwersalny filtr dostosowany do każdej butelki. Po ośmiu minutach masz zdrową wodę - Frieder kończy mowę, a następnie wypija przefiltrowaną wodę. - Na zdrowie! - dodaje.

Kolejny ciekawy wynalazek zaprezentowanym na konferencji to "Solar Dripper" - urządzenie, które według konstruktora (firma CEO) "wysysa wodę z gorącego powietrza".

- "Dripper" przypomina z wyglądu fajkę. Stawiamy ją na pustyni gdziekolwiek chcemy, byleby była tam przynajmniej 15 procentowa wilgotność powietrza... I po krótkim czasie, tylko dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, uzyskujemy wodę - zachwala produkt Eitan Bar z CEO.

Na konferencji WATEC można było zobaczyć również specjalne urządzenia, służące do monitorowania przestrzeni wokół zbiornika wodnego, które przy próbie skażenia wody, natychmiast powiadamia za pomocą MMS-a odpowiednie służby. Zaprezentowano także podręczny przyrząd do badania zawartości toksyn w wodzie.

- To jedyne urządzenie pokazujące tak szerokie spektrum zanieczyszczenia wody w glebie w ciągu zaledwie 15 minut - tłumaczy Nirit Ulitzur z CEO. Wynalazek przeznaczony głównie dla regionów, które korzystają z wód gruntowych.

Izraelskie Ministerstwo Gospodarki podało, że na eksporcie nowych technologii wodnych Izrael zarobił w zeszłym roku ponad miliard dolarów. W najbliższych latach państwo ma zamiar podwoić tę liczbę.

mkos

Źródło: Reuters, TVN24