Hamas publikuje nagranie. Netanjahu: okrutna psychologiczna propaganda

Źródło:
PAP

Hamas publikuje kolejne nagranie z udziałem zakładników. Premier Izraela stwierdził, że klipem tym bojownicy stosują "okrutną psychologiczną propagandę". Według władz izraelskich co najmniej 239 zakładników, zarówno izraelskich, jak i zagranicznych, zostało wziętych do niewoli przez bojowników Hamasu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, odnosząc się do filmu opublikowanego przez Hamas, na którym widać zakładniczki, potępił bojowników za prowadzenie „okrutnej psychologicznej propagandy”.

Na nagraniu widać trzy kobiety siedzące obok siebie pod ścianą – jedna z nich wygłasza oświadczenie do Netanjahu, w którym zarzuca premierowi Izraela niezapewnienie ochrony swoim rodakom podczas ataku Hamasu, a także o niepowodzenie w próbach uwolnienia zakładników.

Kobieta wezwała do zawarcia porozumienia, które zapewniłoby zakładnikom powrót do ich domów. – Miałeś nas wszystkich uwolnić. Zobowiązałeś się do uwolnienia nas wszystkich. Zamiast tego ponosimy twoją porażkę polityczną, bezpieczeństwa, wojskową i dyplomatyczną – powiedziała.

W swoim oświadczeniu premier Izraela obiecał, że dołoży starań, aby sprowadzić zakładników do domu. – Nasze serca są z wami i z innymi jeńcami. Robimy wszystko, aby sprowadzić do domu wszystkich jeńców i zaginionych – dodał.

Ojciec jednej z kobiet powiedział, że jego serce prawie się zatrzymało, gdy zobaczył na nagraniu swoją córkę. Stwierdził, że przeżył szok, ale i ulgę, widząc że ona żyje. – Do dziś nie mieliśmy o niej żadnych potwierdzonych informacji – powiedział dziennikarzom zgromadzonym w Tel Awiwie.

Mężczyzna powiedział, że jego córka znalazła się w niewoli wraz z pięcioma innymi osobami z rodziny, w tym z 3-letnimi wnukami.

Krótki film opublikowany przez Hamas to druga wiadomość, na której widać zakładników – wcześniej w klipie z 17 października było widać 21-letnią francusko-izraelską kobietę Mię Schem.

Operacja naziemna w Strefie Gazy i próby uwolnienia jeńców

Według władz izraelskich podczas ataku, w którym zginęło około 1400 osób, co najmniej 239 zakładników, zarówno izraelskich, jak i zagranicznych, zostało wziętych do niewoli przez bojowników Hamasu.

Obecność zakładników w Gazie skomplikowało izraelską operację naziemną w enklawie. Do tej pory uwolniono czterech zakładników, ale wydaje się, że wysiłki zmierzające do zapewnienia kolejnych uwolnień zostały wstrzymane po rozpoczęciu operacji naziemnej – przekazała agencja Reutera.

Władze izraelskie poinformowały w poniedziałek, że ich wojsko działające w Gazie uwolniło także przetrzymywanego żołnierza.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP