Świat

Partia rządząca w Irlandii ma nowego lidera. Za 10 dni zostanie premierem

Świat


Leo Varadkar, 38-letni lekarz, syn indyjskiego imigranta, zdeklarowany gej został nowym przywódcą rządzącej w Irlandii Partii Jedności Irlandzkiej - Fine Gael. Za 10 dni zostanie nowym premierem kraju.

Zastąpi on 66-letniego Endę Kenny'ego, który jest premierem Irlandii od 2011 roku. Kenny już w maju zapowiedział ustąpienie z funkcji premiera i poszukiwanie następcy.

Obecny minister opieki społecznej

Varadkar, który jest w obecnym rządzie ministrem opieki społecznej, pokonał w wyborach w centroprawicowej partii swego kolegę, 44-letniego ministra do spraw budownictwa mieszkaniowego Simona Coveneya.

Oczekuje się, że głosowanie w parlamencie nad kandydaturą Varadkara jako nowego premiera odbędzie się na posiedzeniu 13 czerwca. Będzie on jednocześnie w dziejach Irlandii, 4,6-milionowego kraju o silnych tradycjach katolickich, najmłodszym szefem rządu, pierwszym, który ma cudzoziemskiego ojca i pierwszym jawnym homoseksualistą. Irlandia, choć dopiero w 1993 roku zalegalizowała kontakty homoseksualne, w 2015 roku zezwoliła na małżeństwa osób tej samej płci

Autor: KB/tr / Źródło: PAP