Irański naukowiec "szpiegował dla CIA"


Irański fizyk nuklearny Szahram Amiri przez wiele lat przekazywał tajne informacje CIA - donosi "New York Times" powołując się na przedstawicieli amerykańskich władz. Amiri w czwartek wrócił z USA do swojej ojczyzny.

Według danych "NYT" naukowiec przekazywał wywiadowi USA szczegóły dotyczące sytuacji na uniwersytecie w Teheranie, który stał się tajnym obiektem irańskiego programu nuklearnego.

Informator od lat

Amiri, jeszcze przed opuszczeniem Iranu w ubiegłym roku, miał byc jednym ze źródeł, dzięki którym powstał raport amerykańskich agencji wywiadowczych na temat programu nuklearnego Iranu. Raport opublikowano w 2007 roku - podali przedstawiciele władz USA, cytowani przez "NYT".

Jeden z funkcjonariuszy amerykańskich władz twierdzi, że Amiri dostarczał "znaczących i niezwykłych" informacji na temat tajnych aspektów irańskiego programu nuklearnego. Według niego, Irańczyk odwiedził Arabię Saudyjską, skąd CIA niepostrzeżenie wywiozła go do USA. Fizyk osiedlił się w Arizonie. "NYT" pisze, że nie jest jasne, czy chciał sprowadzić do Stanów Zjednoczonych żonę i syna.

Tajemnicze zaginięcie

Naukowiec zaginął w czerwcu 2009 roku podczas pielgrzymki do Mekki. Pod koniec marca bieżącego roku amerykańska telewizja ABC podała, że zbiegł na Zachód i współpracuje z CIA. Władze w Teheranie twierdziły, że fizyk został uprowadzony przez CIA przy współpracy saudyjskich służb wywiadowczych.

W poniedziałek Amiri zjawił się w ambasadzie Pakistanu w Waszyngtonie i - jak informowały władze amerykańskie - zdecydował się "z własnej woli" wrócić do Iranu.

Powrót do domu

Amiri powrócił w czwartek do Teheranu, witany m.in. przez przedstawiciela irańskiego MSZ. Naukowiec oświadczył, że został przez CIA uprowadzony do USA i był tam torturowany. Waszyngton utrzymuje, że Amiri przebywał w USA dobrowolnie.

Według gazety "Washington Post", fizyk otrzymał też od CIA 5 mln dolarów za informacje na temat irańskiego programu nuklearnego. Sam Amiri twierdzi, że nie miał dostępu do żadnych tajnych informacji.

Źródło: CNN