ISW: Rosja chce destabilizować sytuację wewnętrzną Stanów Zjednoczonych

Źródło:
PAP
Tysiące dzieci migrantów zostało oddzielonych od swoich rodziców na granicy Meksyku i USA
Tysiące dzieci migrantów zostało oddzielonych od swoich rodziców na granicy Meksyku i USA
Reuters Archive
Tysiące dzieci migrantów zostało oddzielonych od swoich rodziców na granicy Meksyku i USAReuters Archive

Rosja chce destabilizować sytuację wewnętrzną w Stanach Zjednoczonych - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zdaniem ekspertów, rosyjska przestrzeń informacyjna jest wypełniona materiałami na temat konfliktu między władzami Teksasu i władzami federalnymi.

Jak podkreśla ISW, rosyjskie media państwowe i rosyjscy "blogerzy wojskowi" wypełniają rosyjską przestrzeń informacyjną materiałami na temat konfliktu między władzami Teksasu i władzami federalnymi. Jeden ze znanych powiązanych z Kremlem blogerów próbował podważać legalność nadchodzących wyborów w USA.

Jak ocenia te działania Instytut, takie narracje mają celowo manipulować wewnętrznymi politycznymi wydarzeniami w USA, wywołać niestabilność w Stanach Zjednoczonych i zaburzać amerykańskie debaty o dalszym amerykańskim wsparciu wojskowym dla Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: ISW: Moskwa ma nowy plan na działanie w Afryce

Widok na Kreml w stolicy Rosji Shutterstock

Rekordowa liczba zatrzymanych osób

W grudniu zeszłego roku na południowej granicy USA odnotowano rekordową liczbę zatrzymanych osób - ponad 300 tysięcy. W styczniu sytuacja się poprawiła, jednak służby graniczne od dawna alarmują, że liczba migrantów napływających przez granicę z całego świata przytłacza ich zasoby.

Sytuacja na granicy jest też przedmiotem eskalującego sporu między republikańskimi władzami Teksasu i administracją federalną. Gubernator Teksasu ustawił na brzegu rzeki Rio Grande drut żyletkowy i wysłał tam żołnierzy Gwardii Narodowej, blokując dostęp do granicy funkcjonariuszom federalnych służb CBP (Customs and Border Protection).

Mimo że Sąd Najwyższy USA zezwolił CBP na usunięcie drutu, teksańskie władze zignorowały tę decyzję, a ich działania poparli niemal wszyscy republikańscy gubernatorzy oraz czołowi politycy partii. 

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock