Dżakarta tonie w wodzie i śmieciach. Prezydent Indonezji chce przenieść stolicę

[object Object]
Prezydent Indonezji chce przenieść stolicę kraju
wideo 2/2

Prezydent i szef rządu Indonezji Joko Widodo formalnie zaproponował w piątek w parlamencie, aby stolicę kraju z Dżakarty, położonej na zatłoczonej wyspie Jawa, przenieść do regionu Kalimantan na Borneo.

Prezydent Joko Widodo przedstawił tę propozycję podczas wygłaszania w parlamencie orędzia o stanie państwa, na dzień przed obchodami 74. rocznicy odzyskania niepodległości przez Indonezję.

Nowa stolica Indonezji?

- Niniejszym proszę o pozwolenie na przeniesienie naszej stolicy do Kalimantanu (na Borneo) - powiedział Widodo, który w październiku zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję, po wygraniu kwietniowych wyborów.

- Stolica to nie tylko symbol tożsamości narodowej, ale także ilustracja postępu danego kraju. (Przeniesienie) ma na celu urzeczywistnienie równości gospodarczej i sprawiedliwości - powiedział Widodo, nie precyzując dokładnej lokalizacji nowej stolicy.

Zagrożona stolica

Dżakarta tonie, gleby zapadają się pod ciężarem konstrukcji, a fundamenty są osłabione przez wodę, gdyż poziom morza podnosi się - to tylko niektóre powody, dla których indonezyjski rząd chce przenieść stolicę, jak wylicza agencja AFP.

Według ekspertów ochrony środowiska w roku 2050 jedna trzecia Dżakarty może znaleźć się pod wodą. Najbardziej zagrożona jest północ miasta, tam całe dzielnice wzdłuż wybrzeża już są podtapiane.

Dochodzą do tego potężne korki w megalopolis, zanieczyszczenie atmosfery i środowiska oraz zagrożenia sejsmiczne. Już w maju rząd ogłosił, że w tym roku zdecyduje o lokalizacji nowej stolicy administracyjnej. Według indonezyjskich mediów może to być nieuchronne, ale Dżakarta pozostanie centrum gospodarczym kraju.

Proponowana zmiana stolicy IndonezjiMaciej Zieliński | PAP/Reuters

Dżakarta, druga aglomeracja świata

Obszar metropolitarny Dżakarty, obejmujący obecną stolicę Indonezji i fragmenty prowincji Jawa Zachodnia i Banten, w tym miasta Bekasi, Bogor i Tangerang, jest drugą po Tokio aglomeracją na świecie, zamieszkaną przez 31,7 mln ludzi.

Całą wyspę Jawa o powierzchni niecałych 130 tys. km kwadratowych zamieszkuje 130 milionów ludzi. Borneo to po Grenlandii i Nowej Gwinei trzecia największa wyspa na świecie, o powierzchni 743 330 km kw (to ponad dwa razy więcej niż powierzchnia Polski). Mieszka na niej niespełna 16 mln ludzi.

Prezydent Indonezji chce przenieść stolicę kraju

Autor: momo / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości