Zawalił się most wiszący w Indiach. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Setki osób wpadły do rzeki Machchu, po tym, jak zawalił się most wiszący w mieście Morbi, w indyjskim stanie Gudźarat - poinformował Reuters. W poniedziałek agencja podała, że liczba ofiar śmiertelnych katastrofy wzrosła do 134. Przeprawa została niedawno otwarta po remoncie.

Agencja AFP, powołując się na miejscową policję, informowała z kolei w poniedziałek rano, że zginęło co najmniej 130 osób, w tym wiele kobiet i dzieci. Uratowano 130 osób. Początkowo informowano o 80 ofiarach śmiertelnych i dziesiątkach rannych. Władze szacują, że w momencie katastrofy na moście pochodzącym z czasów kolonialnych mogło być nawet od 400 do 500 ludzi.

- Niektórzy ludzie, którzy poruszali się po moście zostali ranni, podczas gdy inni wpadli do wody. Natychmiast rozpoczęliśmy akcję ratunkową i zabraliśmy rannych do szpitala - powiedział Brijessh Meri=ja, minister pracy i zatrudnienia w stanie Gudżarat. Premier Indii Narendra Modi wezwał do "pilnej mobilizacji ekip ratunkowych" i udzielenia pomocy wszystkim ofiarom.

Władze przekazały, że ofiary to głównie miejscowi, którzy przyszli obejrzeć most, ale też przyjezdni. W Indiach w tym tygodniu obchodzone są święta Diwali (24 października) i Chhath (30 października).

Most "nie wytrzymał ciężaru ludzi"

"Most został niedawno ponownie otwarty po remoncie. Nie wytrzymał jednak ciężaru stojących na nim ludzi" - poinformował portal Hindustan Times. - Trwa akcja ratunkowa. Wiele osób odniosło obrażenia - powiedział cytowany przez portal Brijesh Merja, przedstawiciel stanu Gudźarat w rządzie Indii.

- Dużo dzieci przyjechało tu turystycznie, żeby korzystać ze święta Diwali. Przewracały się jedno na drugie. Most zawalił się z powodu przeciążenia - relacjonował jeden ze świadków zdarzenia. 

BBC doprecyzowało, że most został ponownie otwarty cztery dni temu. Nadawca zacytował premiera Narendrę Modiego, przebywającego aktualnie z trzydniową wizytą w swoim rodzinnym stanie Gudźarat, który przekazał, że jest "głęboko zasmucony tą tragedią".

Zawalił się most wiszący w mieście Morbi, w indyjskim stanie GudźaratAnadolu Agency via Getty Images

Według pierwszych doniesień agencji Reutera na moście znajdowało się około 400 osób, a według stacji NDTV - nawet ok. 500. Szef MSZ Indii Harsh Sanghavi uściślił później, że na moście przebywało 150 osób.

Setki osób wpadły do rzekiAnadolu Agency via Getty Images
"Most został niedawno ponownie otwarty po remoncie. Nie wytrzymał jednak ciężaru stojących na nim ludzi"Anadolu/Getty Images

Most został zbudowany w czasach kolonialnych, w trakcie brytyjskich rządów w XIX wieku. Miał długość 230 metrów. Jego ostatni remont zajął sześć miesięcy.

Widok z mostu w 2017 roku

Lokalne władze powołały pięcioosobowy zespół dochodzeniowy, który ma określić przyczynę katastrofy. - Śledztwo jest w toku - zapewnił przedstawiciel władz stanu Gudźarat.

Autorka/Autor:akw, momo/ prpb

Źródło: Reuters, PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Anadolu Agency via Getty Images