Świat

Aktorzy kontra wiceprezydent elekt. Mike Pence upomniany ze sceny

Świat


Do niezwykłego w amerykańskiej polityce incydentu doszło po popularnym musicalu "Hamilton" w Nowym Jorku. Aktorzy wezwali obecnego na przedstawieniu wiceprezydenta elekta Mike'a Pence'a, aby przestrzegał amerykańskich wartości.

Musical opowiada o życiu jednego z ojców założycieli USA, pierwszego ministra skarbu (finansów) Alexandra Hamiltona, którego podobizna widnieje na banknocie 10-dolarowym. Spektakl jest apologią rasowo-etnicznego pluralizmu amerykańskiego społeczeństwa.

Rolę wiceprezydenta Aarona Burra, który zabił Hamiltona w pojedynku, odtwarza, wbrew prawdzie historycznej, czarnoskóry aktor Brandon Victor Dixon.

Mike Pence, który przybył na przedstawienie w piątek wieczorem, został przyjęty przez publiczność mieszaniną oklasków i buczenia.

Przesłanie do wiceprezydenta

Po zakończeniu spektaklu, kiedy aktorzy wyszli na scenę i przyjmowali owacje, Dixon powiedział: "Mamy dziś gościa na widowni". Upomniał widzów, że nie należy buczeć i zwrócił się do ruszającego do wyjścia wiceprezydenta elekta. Podziękował mu za przybycie do teatru, ale dodał, że ma dla niego przesłanie, które musi być szeroko rozpowszechnione.

- Jesteśmy zróżnicowanymi Amerykanami, którzy są zaniepokojeni, że wasza nowa administracja nie będzie chronić nas, naszej planety, naszych dzieci, naszych rodziców albo bronić i stać na straży naszych niezbywalnych praw - powiedział aktor, z szacunkiem tytułując Pence'a sir.

- Mamy jednak prawdziwą nadzieję, że to przedstawienie zainspirowało pana, by stać na straży naszych wartości i działać w imieniu nas wszystkich - podkreślił, powtarzając z naciskiem "nas wszystkich".

- Naprawdę dziękujemy panu za udział w tym przedstawieniu, tej cudownej amerykańskiej historii opowiedzianej przez zróżnicowaną grupę mężczyzn i kobiet rozmaitych kolorów skóry, wyznań i orientacji - dodał.

Tekst apelu Dixon czytał z kartki, stojąc przed szeregiem aktorów przyjmujących oklaski publiczności. Pence, który w czasie przemówienia aktora szedł do wyjścia w otoczeniu swych ochroniarzy, przy drzwiach zatrzymał się i wysłuchał go do końca.

Potępienie wystąpienia

Po incydencie Trump rozesłał tweeta potępiającego wystąpienie Dixona. "Teatr musi być zawsze bezpiecznym i specjalnym miejscem. Obsada "Hamiltona" była bardzo niegrzeczna dla bardzo dobrego człowieka, jakim jest Mike Pence. Przeproście!" - napisał prezydent elekt. W innym wpisie oznajmił, że aktorzy dręczyli przyszłego wiceprezydenta.

"Rozmowa nie jest dręczeniem, sir. I doceniam, że Mike Pence zatrzymał się, by nas wysłuchać" - ripostował na Twitterze Dixon.

Trump w czasie kampanii wyborczej zapowiadał budowę muru na granicy z Meksykiem i zakaz wjazdu muzułmanów do USA. Jego republikańska ekipa jest oskarżana o ksenofobię i rasizm. Wybór Trumpa na prezydenta spotkał się z masowymi protestami ulicznymi trwającym przez wiele dni.

Pence, należący do skrajnie konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej, jako gubernator stanu Indiana podpisał tam m.in. ustawę pozwalającą na dyskryminację homoseksualistów z powołaniem się na względy religijne.

Autor: KB/kk / Źródło: PAP