Nowy prezydent Iranu z poparciem ajatollaha. Ebrahim Raisi zapowiada negocjacje w sprawie "tyrańskich" sankcji

Źródło:
PAP

Ebrahim Raisi podczas ceremonii w Teheranie uzyskał poparcie najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chamenei. Nowy prezydent Iranu zapowiedział, że jego rząd podejmie kroki, by znieść "tyrańskie" sankcje Stanów Zjednoczonych.

Po uzyskaniu poparcia najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chamenei podczas wtorkowej ceremonii w Teheranie nowy prezydent Iranu Ebrahim Raisi zapowiedział, że poprawi stan krajowej gospodarki, zdewastowanej przez "tyrańskie” sankcje USA, ponownie nałożone w 2018 roku po jednostronnym wycofaniu się Waszyngtonu z umowy nuklearnej Iranu ze światowymi mocarstwami z 2015 roku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Nowy prezydent Iranu. Co zapowiada Ebrahim Raisi

Ajatollah Chamenei ma ostatnie słowo we wszystkich sprawach państwowych, ale - jak wskazuje Reuters - zmiana na stanowisku prezydenta zlikwiduje moderujący wpływ, jaki od 2013 roku na kształtowanie polityki wywierał relatywnie umiarkowany duchowny, uznawany za pragmatyka dotychczasowy prezydent Hasan Rowhani.

Ebrahim Raisi, który oficjalnie obejmie urząd w czwartek, powiedział w przemówieniu transmitowanym w telewizji, że jego rząd postara się poprawić warunki bytowe Irańczyków, które pogorszyły się z powodu sankcji - podaje Reuters.

Negocjacje w sprawie przywrócenia umowy nuklearnej

Teheran i sześć mocarstw od kwietnia dyskutuje na temat przywrócenia umowy nuklearnej, ale zarówno przedstawiciele Iranu, jak i państw zachodnich utrzymują, że pozostały jeszcze między nimi znaczące różnice.

Szósta runda pośrednich rozmów w Wiedniu między Teheranem a Waszyngtonem została przerwana 20 czerwca, dwa dni po wyborze Raisiego na prezydenta. Strony uczestniczące w negocjacjach nie ogłosiły jeszcze, kiedy odbędzie się kolejna runda.

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: PAP