Restauracja zdobyła gwiazdkę Michelin, tego samego dnia została zamknięta

Źródło:
South China Morning Post, HK01, tvn24.pl
Restauracja z dim sum w Hongkongu
Restauracja z dim sum w HongkonguReuters Archive
wideo 2/3
Restauracja z dim sum w Hong KonguReuters Archive

Restauracja D.H.K. w Hongkongu w środę znalazła się na krótkiej liście nowych lokali wyróżnionych słynną gwiazdką Michelin. Lokalne media odnotowały jednak, że restauracja tego samego dnia została nieoczekiwanie zamknięta. Według jej pracowników, już od miesięcy nie otrzymywali oni wynagrodzeń, a dochodzenie w sprawie lokalu wszczął miejscowy urząd.

26 kwietnia w hotelu Grand Lisboa w Makau odbyła się ceremonia, podczas której gwiazdkami Michelin odznaczono 11 azjatyckich restauracji, w tym D.H.K. Znajdującą się w dzielnicy Wan Chai w Hongkongu restauracja została doceniona za bogatą ofertę przekąsek dim sum oraz luksusowo podawane owoce morza. Gwiazdka Michelin powszechnie uznawana jest za najwyższy wyraz uznania i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w gastronomii.

Restauracja zdobyła gwiazdkę Michelin i została zamknięta

Jak jednak zwróciły uwagę lokalne media, na uroczystości nie byli obecni przedstawiciele D.H.K. i nikt nie wyszedł na scenę, aby odebrać nagrodę. Co więcej, hongkoński "South China Morning Post" odnotował, że dokładnie tego samego dnia, w którym ogłoszono przyznanie gwiazdki, restauracja nie została otwarta. Już w czwartek rano w wyszukiwarce Google lokal oznaczony był jako "tymczasowo zamknięty", a w hongkońskim przewodniku po restauracjach OpenRice widniał jako "zamknięty". Nie działała również jej strona internetowa ani profile w mediach społecznościowych, nikt też nie odbierał telefonu.

Okazało się, że restauracja D.H.K. została zamknięta. W rozmowie z lokalnymi mediami pracownicy restauracji przyznali, że dowiedzieli się o tym zaledwie dzień wcześniej. Jak jednak przekazali, już od wielu miesięcy nie otrzymywali wynagrodzeń.

ZOBACZ TEŻ: Właściciel restauracji tłumaczy zakaz korzystania z telefonów. "Klient przez cztery minuty nie zaczął jeść"

Restauracja nie płaciła swoim pracownikom

Mediom udało się potwierdzić, że do hongkońskiego Departamentu Pracy oraz Urzędu ds. Obowiązkowych Funduszy Emerytalnych (MPFA) wpływały wcześniej skargi w związku z brakiem wypłat wynagrodzeń oraz niepłaceniem ich składek emerytalnych pracowników. Rzecznik MPFA potwierdził, że instytucja przygląda się możliwemu naruszeniu obowiązków ze strony pracodawcy i w sprawie zostało wszczęte śledztwo.

Lokalne media nie precyzują, czy zamknięcie lokalu akurat w dniu otrzymania gwiazdki Michelin było zbiegiem okoliczności, czy też oba wydarzenia miały ze sobą związek. Wiadomo jednak, że wyróżnienie to przynosi nie tylko rozgłos, ale też generuje dla restauracji dodatkowe koszty. - Gość wymaga jeszcze całego rytuału wokół tego wszystkiego. Piękna porcelana, piękne sztućce, wystrój czy mnóstwo personelu - wyliczał w 2017 roku Michel Moran, francuski restaurator i juror polskiej edycji "Masterchef" i "Masterchef Junior" na antenie TVN.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazdka Michelin dla trzeciej restauracji w Polsce

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: South China Morning Post, HK01, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps