Nowojorski prokurator oskarża prezydenta Hondurasu: ochraniał przemyt narkotyków

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Prokurator federalny Nowego Jorku oskarżył prezydenta Hondurasu Juana Orlando Hernandeza o pomoc w wysyłce ton kokainy do Stanów Zjednoczonych. Jacob Gutwillig wysunął zarzuty wobec przywódcy środkowoamerykańskiego kraju w mowie oskarżycielskiej na otwarciu procesu honduraskiego bossa narkotykowego Geovanny'ego Fuentesa.

Według Jacoba Gutwilliga, Geovanny Fuentes "płacił łapówki nawet prezydentowi Hondurasu" i dzięki takim układom stał się "nietykalny". Nowojorski prokurator dowodzi, że Juan Orlando Hernandez otrzymał w latach 2013–2014 około 25 000 dolarów za zagwarantowanie ochrony handlarzowi narkotyków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak pisze agencja AFP, jednym ze świadków oskarżenia ma być Jose Sanchez, który przed sądem ma przytoczyć słowa prezydenta Hondurasu o "przetransportowaniu do USA dużej ilości narkotyków".

Zeznania Sancheza zamierza zdyskredytować obrońca Fuentesa Eylan Schulman, który przypomina, że świadek, który ubiegał się o azyl w Stanach Zjednoczonych, ma "wiele do zyskania i nic do stracenia", składając zeznania korzystane dla prokuratora.

AFP przypomina, że w październiku 2019 roku miał miejsce proces brata prezydenta Hondurasu – Tony'ego Hernandeza, który był oskarżony o handel kokainą. Juan Orlando Hernandez nazwał skazujący wyrok sądu "fałszywym i nieodpowiedzialnym oskarżeniem, które próbuje splugawić kraj".

Przemyt kokainy na świecie PAP

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP