Premier Holandii Mark Rutte: więcej broni, więcej sankcji, więcej izolacji Rosji

Źródło:
PAP

Holenderski premier Mark Rutte zapowiedział zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy. "Więcej broni, więcej sankcji, więcej izolacji Rosji, ze względu na mobilizację i organizowane przez Rosję pseudoreferenda" - napisał w mediach społecznościowych, informując o rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Holandia dostarczyła dotąd Ukrainie między innymi karabiny snajperskie oraz samobieżne haubicoarmaty.

Holandia zwiększy pomoc wojskową dla Ukrainy - zapowiedział w poniedziałek holenderski premier Mark Rutte. Dodał, że jego rząd wesprze nowe sankcje przeciwko Rosji. "Więcej broni, więcej sankcji, więcej izolacji Rosji, ze względu na mobilizację i organizowane przez Rosję pseudoreferenda" - napisał na Twitterze Rutte.

Z wpisu i zdjęcia zamieszczonych w mediach społecznościowych holenderskiego premiera wynika, że przeprowadził on rozmowę telefoniczną z ukraińskim prezydentem Wołdymyrem Zełenskim.

"Poważne konsekwencje dla NATO". Rutte ostrzega

Szef holenderskiego rządu stwierdził w czwartek 22 września, że dzięki sukcesom Kijowa na froncie wojna weszła w nową fazę, przez co trzeba skoncentrować się na dostawie Ukrainie amunicji. - Putinowi nie wolno wygrać tej wojny - oświadczył wówczas Rutte i wskazał, że inaczej rosyjski prezydent nie zatrzyma się na Ukrainie, co "będzie miało poważne konsekwencje dla NATO".

Rutte przemawiał wówczas przed izbą niższą parlamentu (Tweede kamer), gdzie podkreślał wagę dalszego wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją. - Konieczność pomocy jest i pozostaje wysoka - stwierdził.

Odnosząc się do działań rosyjskiego prezydenta, szef holenderskiego rządu powiedział: - Nie pozwolimy mu niszczyć tego, co zbudowaliśmy w Europie po II wojnie światowej.

Rutte mówił także o skutkach sankcji wobec Rosji, które mogą być "bardzo dotkliwe" dla holenderskich rodzin. Podkreślił, że nie można przestać wspierać sankcji, licząc na ponowne pozyskiwanie gazu z Rosji. - To byłoby poddanie się szantażowi - ocenił.

Generał Milley: USA będą bronić Polski i każdego cala terytorium Sojuszu
Generał Milley: USA będą bronić Polski i każdego cala terytorium SojuszuTVN24 BiS

Karabiny snajperskie, samobieżne haubicoarmaty

Pod koniec sierpnia MSZ Holandii poparło również pomysł wprowadzenie zakazu wydawania wiz rosyjskim turystom. - Rosyjscy turyści nie są mile widziani w Europie - powiedział wtedy minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

Holandia dostarczyła dotąd Ukrainie między innymi karabiny snajperskie oraz samobieżne haubicoarmaty typu Panzerhaubitze 2000.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MinPres

Tagi:
Raporty: