TVN24 | Świat

Protesty rolników w Holandii. Zatrzymania pod centrum dystrybucyjnym

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

W Holandii trwają protesty przeciwko rządowym planom ograniczania emisji tlenku azotu. Wczesnym rankiem w czwartek policja zatrzymała 19 rolników, w tym dziewięciu nieletnich, którzy od trzech dni blokowali centrum dystrybucyjne supermarketów w Bleiswijk na południu kraju.

Od poniedziałku protestujący rolnicy blokowali w całej Holandii wiele centrów, z których dostarczano towary do supermarketów. Jednym z nim był magazyn w Bleiswijk, który zaopatrywał sieci Aldi, Jumbo i Hoogvliet.

W czwartek około godz. 5 rano policja wezwała do rozejścia się grupę demonstrantów, którzy traktorami zablokowali wjazd do centrum. Jak relacjonują media, nie posłuchali oni poleceń funkcjonariuszy i zostali zatrzymani. Wśród 19 rolników było dziewięciu nieletnich.

- Nie doszło do żadnych ekscesów i atmosfera była spokojna – powiedział dziennikarzom rzecznik policji. Z informacji, jaką przekazał on mediom, wynika także, że zabezpieczonych zostało dwanaście traktorów. - Nie zostaną skonfiskowane i będzie można je odebrać w innym miejscu – wyjaśnił rzecznik.

Protesty przeciwko rządowym planom

W Holandii trwają protesty przeciwko rządowym planom ograniczania emisji tlenku azotu. Rolnictwo przyczynia się do emisji do atmosfery gazów cieplarnianych, a tlenki azotu są uwalniane w dużych ilościach na skutek stosowania nawozów sztucznych.

Rolnicy od wielu dni blokują autostrady oraz drogi lokalne w wielu częściach kraju. Organizatorzy zapowiadają kontynuowanie protestu i jego rozszerzenie m.in. o blokowanie dojazdów do lotnisk.

W nocy z wtorku na środę policjanci oddali strzały do protestujących rolników niedaleko Heerenveen w północnej części kraju. Trzech z nich zostało zatrzymanych, w tym 16-latek, który kierował traktorem, do którego strzelali funkcjonariusze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości