"Pitbull z empatią". Wskazano następczynię Marka Ruttego na czele partii

Źródło:
PAP, Reuters
Mark Rutte to wieloletni szef rządu w Holandii
Mark Rutte to wieloletni szef rządu w Holandii
Reuters archive
Mark Rutte ogłosił odejście z politykiReuters archive

Dilan Yesilgoz, minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa, zastąpi premiera Marka Ruttego na czele liberalnej VVD - poinformowała w poniedziałek partia w mediach społecznościowych. Yesilgoz będzie zarówno liderką listy liberałów w przyspieszonych wyborach parlamentarnych, które odbędą się w listopadzie, jak i oficjalną kandydatką VVD na stanowisko premiera Niderlandów.

46-letnia posłanka liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) została rekomendowana przez zarząd ugrupowania do objęcia schedy po liderze partii, premierze Marku Ruttem. Dotychczasowy przywódca liberałów ogłosił odejście z polityki po upadku koalicji rządowej, do którego doszło w lipcu z powodu sporu dotyczącego przyjmowania uchodźców.

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział odejście z polityki

Yesilgoz: to ogromny zaszczyt

Dilan Yesilgoz musi uzyskać jeszcze poparcie członków partii w głosowaniu, jednak ze względu na to, iż nie ma ona kontrkandydatów, będzie to jedynie formalność. Potwierdza to zresztą sama partia. "Dilan Yesilgoz jest oficjalnie naszym nowym liderem! - czytamy na profilu VVD na Facebooku.

"To ogromny zaszczyt zostać liderem VVD. Dziękuję za zaufanie! A teraz energicznie zabieramy się do pracy, jest co robić!" – napisała Yesilgoz na Twitterze.

Minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa będzie zarówno liderką listy liberałów w przyspieszonych wyborach parlamentarnych, do których dojdzie pod koniec listopada, jak i oficjalną kandydatką VVD na stanowisko premiera Niderlandów. Jak zauważa Reuters, może zostać pierwszą kobietą w historii na czele holenderskiego rządu. 

Dilan Yesilgoz - kim jest?

Urodzona w Turcji Dilan Yesilgoz w wieku 7 lat uciekła wraz z matką i siostrą łodzią na grecką wyspę Kos, skąd później trafiła do Holandii. Ukończyła kulturoznawstwo na Vrije Universiteit w Amsterdamie (VU) i następnie zaangażowała się w politykę.

W 2014 roku została radną stolicy, a w latach 2017-2021 była posłanką do Parlamentu Europejskiego. Następnie została sekretarzem stanu ds. gospodarczych i polityki klimatycznej w rządzie Ruttego. Od początku 2022 roku pełni funkcję ministra sprawiedliwości i bezpieczeństwa.

Yesilgoz jest zaliczana przez media do prawego skrzydła VVD. Jest znana ze swojego twardego stanowiska w sprawie przyjmowania uchodźców, jednak dystansuje się jednocześnie od antyimigranckiej partii PVV Geerta Wildersa. Lewicowy dziennik "De Volkskrant" określił ją kiedyś mianem "pitbulla z empatią".

Autorka/Autor:js//mm

Źródło: PAP, Reuters