Iran: zatrzymano kilka osób. "Jedna osoba nie może ponosić wyłącznej odpowiedzialności"

Świat


Wszystkie osoby odpowiedzialne za niezamierzone zestrzelenie samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych UIA zostaną ukarane - oświadczył irański prezydent Hasan Rowhani. Obiecał, że "tragiczne wydarzenie" zostanie dokładnie zbadane.

- To był niewybaczalny błąd (...), jedna osoba nie może ponosić wyłącznej odpowiedzialności za katastrofę samolotu - powiedział Rohwani, zapowiadając, że osoby odpowiedzialne za tragedię zostaną ukarane. - Przyznanie się do błędu przez irańskie siły zbrojne to dobry pierwszy krok (...) Powinniśmy zapewnić ludzi, że to się nie powtórzy - zaznaczył Rowhani. Dodał, że jego rząd jest "odpowiedzialny przed Irańczykami i innymi narodami, których przedstawiciele stracili życie w katastrofie lotniczej".

Rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości Gholamhossejn Esmaili przekazał, że w związku z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu zatrzymano kilka osób. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Zestrzelenie boeinga nad Teheranem

Boeing 737-800 ukraińskich linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się w stolicy Iranu 8 stycznia. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

ZESTRZELENIE BOEINGA NAD TEHERANEM. CZYTAJ WIĘCEJ >

W sobotę Iran przyznał, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Katastrofa lotnicza w IranieAdam Ziemienowicz | PAP/Reuters

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: