Świat

Gwiazda opery z flagą separatystów. "Mam w Doniecku wielu przyjaciół"

Świat

Anna Netrebko wsparła finansowo doniecki teatr opery

Rosyjska śpiewaczka operowa Anna Netrebko ogłosiła, że zamierza wesprzeć finansowo doniecki teatr operowy. Czek przekazała na ręce Olega Ciarowa, "przewodniczącego" samozwańczego parlamentu Noworosji. Zdjęcie sopranistki u boku Ciarowa i z flagą Noworosji obiegło w poniedziałek media społecznościowe. Wzbudziło wiele kontrowersji.

Zdjęcie, na którym Anna Netrebko trzyma flagę Noworosji u boku Olega Ciarowa miało zostać wykonane w czasie konferencji prasowej w czasie konferencji prasowej w Petersburgu. Mianem "Noworosji" określa się obecnie "konfederację" samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, proklamowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Netrebko oświadczyła, że przekazuje równowartość 12 tysięcy funtów na doniecką operę.

- Mam w Doniecku wielu przyjaciół muzyków. Piszemy do siebie bardzo dużo i podkreślają, że teatr jest dla nich świętością, a jego część została zniszczona. Zdecydowałam, że chcę pomóc, jak tylko mogę. Sztuka potrzebuje pomocy w takich czasach - wyjaśniła.

"Nie zajmuję się polityką"

Zapowiedziała również, że chciałaby zaśpiewać w teatrze operowym w Doniecku, kiedy tylko pozwoli na to sytuacja. Zapytana o swoje poglądy na temat konfliktu na wschodzie Ukrainy, Netrebko odpowiedziała, że "to kwestia polityki". - A ja nie zajmuję się polityką, chodzi mi jedynie o wspieranie sztuki - zaznaczyła.

Chwilę później pozowała jednak u boku Cariowa, który poszukiwany jest przez Kijów listem gończym i umieszczony przez UE na liście osób objętych sankcjami w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy.

- Donieck się nie poddał, tak jak nie poddawał się kiedyś Leningrad - powiedział Cariow. - Ta dotacja jest dla nas bardzo ważna. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale również o wsparcie dla nas - dodał.

Anna Netrebko ma dwa obywatelstwa: rosyjskie i austriackie. Jak wyjaśniała, decyzja o ubieganiu się o obywatelstwo Austrii podjęła ze względu na trudności, jakie spotykały ją za każdym razem, gdy musiała ubiegać się o wizę, by móc wyjechać na występy.

Autor: kg//rzw / Źródło: Guardian

Raporty: