Amerykańscy naukowcy dowodzą, że nikotynowe terapie zastępcze (nicotine replacement therapies - NRT) takie jak plastry czy gumy, są nieskuteczne w rzucaniu nałogu na dłuższą metę. Terapia tymi produktami była nieefektywna nawet w połączeniu z sesjami terapeutycznymi.
Badanie przeprowadzili naukowcy z Harvard School of Public Health i Uniwersytetu w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. - Wykazaliśmy, że metody zastępcze takie jak plastry, czy gumy nikotynowe, nie są bardziej skuteczne niż rzucanie nałogu na własną rękę - powiedział kierownik badań Hillel Alpert z HSPH.
Naukowcy dowiedli, że nie ma różnicy w częstotliwości powracania do nałogu wśród tych, którzy stosowali terapię środkami z grupy NRT dłużej niż sześć tygodni i tych, którzy korzystali lub nie z profesjonalnej pomocy psychologa. Nie zaobserwowano żadnej różnicy w sukcesach rzucania palenia w grupach nałogowych palaczy i rzadko palących stosujących NRT.
W badaniu uczestniczyło 787 dorosłych palaczy z Massachusetts, którzy niedawno rzucili palenie. Badanie przeprowadzono w trzech okresach: 2001-2002, 2003-2004 i 2005-2006 roku. Palaczy pytano czy stosowali terapie zastępcze w walce z nałogiem, jeżeli tak, to proszono o podanie najdłuższego okresu stosowania produktów - substytutów tytoniu. Naukowcy pytali również, o to czy badani uczestniczyli w programach pomagającym rzucić palenie czy otrzymali pomoc od lekarza, psychologa lub innego specjalisty.
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum