Świat

Zuchwały plan najgroźniejszego terrorysty w Grecji

Świat


Najbardziej poszukiwany w Grecji lewacki terrorysta, schwytany w sobotę niedaleko Aten, planował zbrojny napad na ateńskie, pilne strzeżone więzienie w celu uwolnienia innych terrorystów - poinformowała w niedzielę wieczorem policja.

56-letni Christodulos Xiros był jednym z zabójców w terrorystycznej organizacji "17 Listopada" (17N). W 2003 roku został skazany na sześciokrotne dożywocie. Czterech innych członków tej lewackiej organizacji terrorystycznej i jej szef usłyszeli podobne wyroki.

W styczniu ub. roku - zwolniony na przepustkę za dobre sprawowanie - Xiros nie wrócił już do więzienia.

Chciał odbić kolegów z więzienia?

Policja ujawniła, że w trakcie zatrzymania terrorysta nie stawiał on żadnego oporu. W jego kryjówce zabezpieczono znaczne ilości broni oraz plany ataku na więzienie Koridallos na zachodnich przedmieściach Aten.

- Ze znalezionych notatek wynika, że atak mógł nastąpić w najbliższych dniach - powiedział szef greckiej policji Dimitris Caknakis. Z kolei minister ds. porządku publicznego i obrony cywilnej Wasilis Kikilias podkreślił, że "policja zapobiegła terrorystycznemu zamachowi".

W latach 1975-2000 terroryści z 17N zamordowali w Grecji 23 osoby - greckich polityków, biznesmenów, brytyjskich, amerykańskich i tureckich dyplomatów i wojskowych. Nazwa organizacji nawiązuje do daty krwawego stłumienia powstania studentów przeciwko juncie wojskowej 17 listopada 1973 roku.

Prawie co roku dochodzi w tę rocznicę do starć ugrupowań anarchistycznych z policją.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP