"Gdzie jest pizza, tam jest mafia"

 
Mafijne restauracje już nie dziwią WłochówSXC

W rękach mafii znajduje się we Włoszech 5 tys. restauracji - w tym co piąta w Rzymie i Mediolanie - wynika z raportu, ogłoszonego w piątek przez dziennik "La Repubblica". W tej największej "sieci" lokali pracuje 16 tysięcy ludzi.

Restauracje należące do bossów mają właścicieli-figurantów i są gigantycznymi pralniami pieniędzy. Gastronomia jest jednym z najpowszechniejszych i najłatwiejszych sposobów obrotu pieniędzmi, pochodzącymi z przestępczej działalności.

Biznes wyjazdowy

Rodziny mafijne niechętnie działają w swoich kolebkach, preferują inwestowanie w gastronomię z dala od swoich rodzimych stron. Na przykład neapolitańska kamorra aktywna jest w stołecznym regionie Lacjum, gdzie opanowała branżę turystyczną w nadmorskich kurortach wraz z trattoriami, pizzeriami i innymi lokalami.

Gangi przejmują historyczne lokale w największych miastach, a także otwierają nowe. Ich działalności przyświeca porzekadło jednego z kalabryjskich mafiosów: "gdzie jest pizza, tam jest mafia".

Nawet najsłynniejsze lokale nie są w stanie ustrzec się wpływów przestępców. Jak ustaliła policja, do kalabryjskiej 'ndranghety należał najsłynniejszy luksusowy lokal na via Veneto w Rzymie - "Cafe de Paris", uwieczniony przez Federico Felliniego w filmie "Dolce vita".

Atrakcyjna gotówka

Bossowie upodobali sobie ten sektor, ponieważ pośród restauracyjnych stolików krąży przede wszystkim gotówka i jej przepływu nie można łatwo kontrolować. Dlatego w niektórych mafijnych lokalach karty kredytowe w ogóle nie są przyjmowane.

Innym zjawiskiem charakterystycznym dla "mafijnej gastronomii" są restauracje-widma. To lokale, które nie mają prawie w ogóle klientów, a jednak są zawsze otwarte, pełno w nich personelu i do późna palą się tam światła. To "pralnie" brudnych pieniędzy, w których remont i urządzenie zainwestowano dochody z przestępstw. - Te lokale służą temu, by krążyły przez nie faktury - dodaje "La Repubblica".

Szacuje się, jak przypomina gazeta, że roczne obroty włoskich mafii sięgają 135 miliardów euro.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SXC