Francuski Senat uznał ludobójstwo Asyro-Chaldejczyków

Źródło:
PAP
Ustawa o uznaniu rzezi Ormian za ludobójstwo została przyjęta we Francji w 2001 roku
Ustawa o uznaniu rzezi Ormian za ludobójstwo została przyjęta we Francji w 2001 roku
Reuters Archive
Ustawa o uznaniu rzezi Ormian za ludobójstwo została przyjęta we Francji w 2001 rokuReuters Archive

Francuski Senat przyjął projekt rezolucji wzywającej rząd do uznania ludobójstwa Asyro-Chaldejczyków z lat 1915-1918 i ustanowienia 24 kwietnia dniem upamiętnienia ludobójstwa Ormian i Asyro-Chaldejczyków - poinformowała agencja AFP. Rezolucję poparło 300 senatorów, dwóch było przeciw.

- W przeciwieństwie do ludobójstwa Ormian, uznanego przez wiele krajów i organizacji międzynarodowych, a także oficjalnie uznanego przez ONZ, masakra Asyryjczyków wciąż nie jest uznana za ludobójstwo - oświadczyła przedstawicielka centroprawicowej partii Republikanie (LR) Valerie Boyer.

Ustawa o uznaniu rzezi Ormian za ludobójstwo została przyjęta we Francji w 2001 rokuReuters archive

Asyryjczycy albo Asyro-Chaldejczycy to naród semicki, uważany za jeden z rdzennych narodów Bliskiego Wschodu. Diaspora asyryjska, powstała wskutek emigracji i ucieczek przed ludobójstwem z okresu I wojny światowej na terenie Imperium Osmańskiego, jest rozproszona po całym świecie. Niektóre szacunki mówią, że w wyniku ludobójstwa mogło zginąć nawet ponad 200 tysięcy Asyro-Chaldejczyków.

Francja uznaje ludobójstwo Ormian

W lutym 2019 roku prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił 24 kwietnia dniem ludobójstwa Ormian, co spowodowało protest ze strony Turcji. Było to spełnienie obietnicy wyborczej, którą Macron złożył w 2017 roku przedstawicielom ormiańskiej diaspory.

Ustawa o uznaniu tureckiej rzezi Ormian za ludobójstwo została przyjęta we Francji w 2001 roku. W grudniu 2011 roku francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło zaś ustawę, przewidującą grzywny i kary więzienia za negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915-1917.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters archive