Francja przyznaje się do udziału w holokauście


Francja jest odpowiedzialna za deportowanie Żydów do obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. To wyrok Rady Państwa, najwyższego organu sądowego administracyjnego we Francji.

Rada Państwa po raz pierwszy tak wyraźnie potwierdziła odpowiedzialność państwa francuskiego za deportację Żydów. Odpowiedzialność ta wynikała z działań państwa, które "umożliwiły lub ułatwiły deportowanie z Francji ofiar prześladowań antysemickich".

Sędziowie wydając takie oświadczenie powołali się na aresztowania, internowanie i wysyłanie Żydów do obozów przejściowych, które podczas II wojny światowej były pierwszym etapem prowadzącym do deportacji do obozów zagłady.

Nie będzie odszkodowań

Rada Państwa uznała, że podjęte od zakończenia II Wojny Światowej działania, zarówno w postaci odszkodowań, jak i aktów symbolicznych, naprawiły w stopniu, w jakim było to możliwe, wyrządzone krzywdy. Wykluczyła więc możliwość wypłacenia kolejnych odszkodowań.

Po raz pierwszy odpowiedzialność Francji za deportacje Żydów, uznał w 1995 roku, ówczesny prezydent Jacques Chirac. Do teraz jednakże nie było oficjalnego oświadczenia państwa francuskiego w tej sprawie.

Żydzi we Francji

Podczas nazistowskiej okupacji z Francji deportowano do obozów zagłady 76 tysięcy Żydów, z czego 11 tys. dzieci. Przez kilkadziesiąt lat francuskie władze odmawiały jednak uznania jakiegokolwiek udziału rządu Vichy w holokauście.

Obecnie we Francji mieszka największa społeczność Żydów w Europie Zachodniej - liczy około 500 tys. osób.

Źródło: PAP, bbc.co.uk