Hulajnogi elektryczne. Koniec z wynajmem w Paryżu. Mieszkańcy zdecydowali w referendum

Źródło:
PAP

Wynajem hulajnóg elektrycznych powinien zostać zakazany. Takie, całkowicie jednoznaczne, wyniki dało przeprowadzone w Paryżu referendum. Pomimo niskiej frekwencji, władze stolicy Francji uważają wynik za wiążący.

Za wprowadzeniem zakazu wynajmu elektrycznych hulajnóg było aż 89 procent głosujących w paryskim referendum, natomiast 11 procent zagłosowało za pozostawieniem pojazdów w stolicy.

Frekwencja była jednak niska. Wzięło w nim udział zaledwie 7,46 proc. z około 1,3 miliona mieszkańców zarejestrowanych na listach wyborców. Niezależnie od tego Paryż uważa wynik głosowania za wiążący.

"Obywatele wyraźnie wypowiedzieli się przeciwko"

- Obywatele wyraźnie wypowiedzieli się przeciwko hulajnogom elektrycznym – podkreśliła mer Paryża Anne Hidalgo. - Od 1 września w stolicy nie będzie już ich wypożyczalni - zapowiedziała.

Korzystanie z prywatnych elektrycznych hulajnóg nie zostanie ograniczone.

Trzy wypożyczalnie, których licencje wygasają z końcem sierpnia, oferują obecnie w Paryżu 15 tysięcy elektrycznych hulajnóg.

Przeciwnicy hulajnóg skarżą się, że ich użytkownicy lekceważą przepisy ruchu drogowego, często łamią zakazy poruszania się po chodnikach i bezmyślnie parkują, porzucając hulajnogi gdzie popadnie, a nawet wrzucając je do Sekwany.

W 2021 roku we Francji w wypadkach związanych z elektrycznymi hulajnogami zginęły 24 osoby, w tym jedna w Paryżu. W ubiegłym roku w stolicy zarejestrowano 459 wypadków z tymi pojazdami, w tym trzy śmiertelne. 

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP