"Najsłynniejszy fiński haker" zatrzymany we Francji

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Interwencja francuskiej policji. Wideo archiwalne
Interwencja francuskiej policji. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveInterwencja francuskiej policji. Wideo archiwalne

Fińskie Biuro Policji Kryminalnej (KRP) poinformowało o zatrzymaniu we Francji 25-letniego hakera, który miałby być odpowiedzialny między innymi za atak na ośrodek Vastaamo świadczący usługi dla okręgów szpitalnych w Finlandii. Zatrzymany miał działać również na szkodę amerykańskich linii lotniczych.

25-latek, nazywany w mediach "najsłynniejszym fińskim hakerem", został zatrzymany we Francji. Mężczyzna podejrzewany jest o włamanie do systemu informatycznego dużego krajowego ośrodka psychoterapii - podało w piątek fińskie Biuro Policji Kryminalnej (KRP).

O hakerskim ataku na ośrodek Vastaamo świadczący usługi dla głównych okręgów szpitalnych w Finlandii poinformowano jesienią 2020 roku.

Pacjenci otrzymywali maile z żądaniem zapłaty po kilkaset euro w bitcoinach, pod groźbą rozpowszechnienia danych. Część skradzionych danych z kartotek trafiła do sieci. Według mediów poszkodowanych było kilkadziesiąt tysięcy osób, a zawiadomienie o przestępstwie złożyło ponad 20 tysięcy osób.

Fiński haker zatrzymany we Francji

Według ustaleń dziennikarskich zatrzymany już w przeszłości miał działać na szkodę między innymi amerykańskich linii lotniczych, zmuszając do poderwania myśliwce, czy policji w USA. W obu przypadkach miało chodzić o fałszywe zgłoszenia alarmujące służby.

Interwencja francuskiej policjiZdjęcie ilustracyjneReuters Archive

Jak poinformowali śledczy, 25-latek został zatrzymany dzięki współpracy międzynarodowej. Wcześniej wydano wobec niego europejski nakaz aresztowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości