Olbrycht wiceszefem frakcji EPL w europarlamencie. "To nasza długofalowa strategia"

[object Object]
Olbrycht o głosowaniu dotyczącym rządów prawa [wideo z maja 2018 roku]TVN24 BiS
wideo 2/21

Europoseł Jan Olbrycht z Platformy Obywatelskiej został we wtorek w Strasburgu wybrany na wiceprzewodniczącego frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL). To największa grupa polityczna w Parlamencie Europejskim.

- To nasza długofalowa strategia. Planowaliśmy to od samego początku. Już po wyborach była taka propozycja, że mam zostać wiceprzewodniczącym frakcji, ale ponieważ pojawiła się również możliwość zawalczenia o wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zaproponowaliśmy w pierwszym etapie panią premier [Ewę - przyp. red.] Kopacz - powiedział w Strasburgu Jan Olbrycht.

W efekcie Kopacz została po wyborach wiceszefową grupy EPL. Później wystartowała na wiceszefową europarlamentu, zwalniając stanowisko, na które teraz wybrany został Olbrycht. Taka strategia PO wiązała się z mniejszym niż w poprzedniej kadencji obsadzeniem stanowisk w komisjach Parlamentu Europejskiego.

Europejska Partia Ludowa liczy 182 posłów z 26 państw unijnych.

"Decyzja polityczna"

- Niestaranie się o komisje merytoryczne, ale o wiceszefa Parlamentu Europejskiego i wiceszefa frakcji to była decyzja polityczna. Z naszych doświadczeń wieloletnich wynika, że to może być dla nas korzystniejsze, bo wiceszef Parlamentu bierze udział we wszystkich jego decyzjach, a wiceszef frakcji w decyzjach grupy - tłumaczył Olbrycht.

Polacy z PO i PSL są drugą po Niemcach najliczniejszą delegacją narodowościową w Europejskiej Partii Ludowej. Szefem frakcji jest bawarski polityk Manfred Weber. Zgodnie z ustaleniami przywódców unijnych w połowie kadencji PE polityk EPL powinien przejąć stery europarlamentu od socjalistów. Jeśli na szefa europarlamentu wybrany zostałby Weber, który był kandydatem EPL na szefa Komisji Europejskiej, to zwolniłby miejsce przewodniczącego grupy.

Politycy PO nie chcą rozmawiać o ewentualnych staraniach, by obsadzić tę funkcję w przyszłości.

"Odbieram ten wybór jako wyraz zaufania chadecji"

Olbrycht zapowiedział, że jako wiceprzewodniczący zobowiązuje się do budowania jedności grupy, aby skutecznie stawiać czoło wyzwaniom nadchodzących pięciu lat. - Odbieram ten wybór jako wyraz zaufania chadecji, największej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim oraz uznania dla dotychczasowej pracy. Pozostajemy najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim. To jednak nie nasza liczebność stanowi o naszym wpływie, ale indywidualna siła każdego z nas - oświadczył. Olbrycht zasiada w Parlamencie Europejskim od 2004 roku. Jest negocjatorem europarlamentu w sprawie budżetu UE po roku 2020. Stanowisko europarlamentu przyjęte jeszcze w poprzedniej kadencji przewiduje większe wydatki w najbliższej siedmiolatce niż zaproponowała Komisja Europejska i chciałyby państwa członkowskie.

Europoseł PO działa też na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Od lat pracuje także na rzecz wzmocnienia i zharmonizowania unijnych polityk miejskich w ramach parlamentarnej intergrupy URBAN, której jest inicjatorem i przewodniczącym.

Prezydium grupy EPL składa się z przewodniczącego i 10 wiceprzewodniczących. Członkowie prezydium uzgadniają między sobą podział zadań, w tym funkcje przewodniczących stałych grup roboczych. Prezydium EPL koordynuje pracę posłów we wszystkich komisjach parlamentarnych oraz rekomenduje stanowisko grupy na sesje plenarne Parlamentu Europejskiego.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jean-Christophe VERHAEGEN/European Union 2019

Tagi:
Raporty: