TVN24 | Świat

Były policjant i senator nowym burmistrzem Nowego Jorku

TVN24 | Świat

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP

W sobotę demokrata Eric Adams został zaprzysiężony na 110. burmistrza Nowego Jorku podczas ceremonii na Times Square. Nowy burmistrz, który był kapitanem w nowojorskiej policji, senatorem stanowym i prezydentem Brooklynu zapowiedział, że zerwie z dekadami niefunkcjonalnego rządzenia miastem. - Nowy Jork powrócił - oświadczył.

Eric Adams jest drugim czarnoskórym burmistrzem Nowego Jorku po zmarłym w 2020 roku Davidzie Dinkinsie. Jego hasłem w trakcie kampanii wyborczej było "skoncentruj się, nie rozpraszaj się i pracuj". - Nowy Jork powrócił - zadeklarował Adams po złożeniu przysięgi.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"To po prostu wspaniałe, kiedy Nowy Jork pokazuje całemu krajowi, jak powracamy. (…) Pokazaliśmy całemu światu, z czego jesteśmy stworzeni. Jesteśmy niesamowici. To jest nieprawdopodobne miasto. (…) Nawet w środku covidu, w środku wszystkiego, przez co przechodzimy, jest to kraj, w którym nadzieja i możliwości są zawsze obecne" - cytuje wcześniejszą wypowiedź Adamsa dziennik "Daily News".

Kim jest Eric Adams?

Jak przypomina gazeta, nowy burmistrz, który był kapitanem w nowojorskiej policji (NYPD), senatorem stanowym i prezydentem Brooklynu przedstawił ambitny, a czasem kontrowersyjny zestaw propozycji politycznych. Gazeta zalicza do tego przywrócenie jednostki NYPD do walki z przestępczością, obcięcie budżetu Departamentu Edukacji i wykorzenienie tego, co wielokrotnie opisywała jako ropiejącą "dysfunkcjonalność" w samorządzie miejskim.

"Ideologiczni przeciwnicy są gotowi odeprzeć przynajmniej niektóre elementy jego programu - zwłaszcza jeśli chodzi o egzekwowanie prawa. Niektórzy z nich rozpoczęli te starania dwa tygodnie temu, kiedy ponad 25 członków Rady Miasta wezwało go do ponownego rozważenia planu przywrócenie [w więzieniu nowojorskim - przyp. red.] karnej segregacji - znanej bardziej jako izolatka - na Rikers Island" – podkreśliła gazeta, dodając, że w odpowiedzi Adams odparł: "Zamierzam ich zignorować. (…) Czy im się to podoba, czy nie, jestem burmistrzem".

Nowojorski dziennik przedstawia Adamsa jako pracoholika, który zapowiada, że przyniesie materac do ratusza, aby móc pozostawać dłużej w pracy. W piątek Adams ogłosił kilka nominacji, wyznaczają między innymi Anne Williams-Isom jako zastępca burmistrza do spraw zdrowia i opieki społecznej, Manny Castro jako komisarza do spraw imigrantów oraz Kevina Kima jako komisarza do spraw usług w małym biznesie.

Autor:mart//now

Źródło: PAP